Zahraničí

Vozítko Perseverance je na Marsu už rok. NASA letos čeká další důležitá mise

Přesně před rokem přistálo na Marsu vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA. Na rudé planetě pátrá mimo jiné po známkách předchozího života.

Chvíle napětí, kdy se všem sledujícím tajil dech. Vozítko Perseverance se blížilo rychlostí přes pět kilometrů za sekundu k povrchu Marsu, postupně zpomalovalo a úspěšně přistálo. Perseverance muselo před přistáním provést řadu manévrů.

Kdyby se to nepodařilo, mise za téměř 60 miliard korun by byla v prachu. Naštěstí to vozítko dokázalo a poslalo na Zemi první záznam z Marsu. "Den přistání byl pro mě velmi emotivní. Překvapivě jsem byla v posledních dnech před přistáním jaksi naprosto otupělá," uvedla zástupkyně vedoucího vědecké sekce projektu Mars 2020 Perseverance Rover Katie Stack Morganová.

Související obsah

Jeden z prvních úkolů, který vozítko Perseverance na Marsu splnilo, bylo vypuštění vrtulníčku Ingenuity. Vozítko má na rudé planetě za úkol sbírat vzorky a pátrat po stopách možného života na Marsu.

"Strávili jsme roky zdokonalováním vzorkovacího systému, který by mohl fungovat autonomně od začátku do konce s tisíci různými příkazy. Potřebovali jsme, aby fungovaly perfektně, a to vše během jednoho marťanského dne. Když jsme zjistili, že máme zapečetěný vzorek, byli jsme nadšení," vysvětlila manažerka mise Jessica Samuelsová.

Perseverance je pro NASA obrovský úspěch. Při pozorování kráteru Jezero, ve kterém vozítko pátrá, NASA objevila například historickou síť řek nebo několik druhů hornin.

Rok 2022 je pro vesmírné objevování také plný očekávání. Webbův teleskop by měl v následujících pár měsících zahájit svá vědecká pozorování. Netrpělivě očekávaná je i mise Artemis 1, která směřuje na Měsíc.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz