Domácí

Silný vítr opět udeřil. Láme stromy, tisíce domácností jsou bez proudu

Česko opět bičuje silný vítr. Hasiči evidují desítky výjezdů, nejčastěji zasahují u popadaných stromů. Ty komplikují dopravu. V platnosti je výstraha pro celou zemi před silným větrem. Tisíce domácností na jihu Čech, na Vysočině i v Karlovarském a Plzeňském kraji jsou bez proudu. Kvůli popadaným stromům jsou problémy i na železnici.

Hasiči evidují kvůli silnému větru zvýšený počet výjezdů. "Události naskakují rychleji než jedna za minutu," informoval mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar v pátek po půl 10 večer. Jednotky likvidovaly především popadané stromy.

Tisíce domácností na jihu Čech a Vysočině je kvůli silnému větru bez proudu. Jedná se o ty, kterým dodává elektřinu E.ON, problémy má i ČEZ. V Karlovarském a Plzeňském kraji je bez proudu okolo 26 tisíc domácností.

Související obsah

"V tuto chvíli evidujeme sedm poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny je na našem distribučním území zhruba 900 domácností, dopoledne to bylo přes 3,5 tisíce. Největší škody napáchal vítr na Vysočině. Kvůli strženým vodičům jsou bez elektřiny tři obce na Třebíčsku (Čechtín, Čihalín, Červená Lhota). V jižních Čechách se omezení dodávek elektřiny týká asi 500 domácností," uvedla po třetí hodině odpoledne mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Do stromu narazilo auto na silnici první třídy mezi Kaznějovem a Třemošnou. "Na místě je ošetřený muž. Transport do nemocnice nevyžadoval," uvedla mluvčí plzeňské záchranky Mária Svobodová.

Hůře dopadl mladý šofér u Strážova na Klatovsku. Jeho auto skončilo na boku. Zaklíněného člověka museli vyprostit hasiči, se středně těžkým zraněním skončil v klatovské nemocnici.

Další auto narazilo do stromu u Bezvěrova na severním Plzeňsku, nehodu odnesla s lehkým zraněním asi 20letá spolujezdkyně. "Cestu na místo komplikují spadané stromy, záchranáři museli volit objízdné trasy," popsala mluvčí Svobodová.

Některé zoologické zahrady zůstaly kvůli větru v sobotu zavřené:

Zvýšený počet zásahů hlásili i pražští a středočeští hasiči. V metropoli jich po 22:30 měli 20 a uvedli do zvýšené pohotovosti jednotky dobrovolných hasičů. Na desítky se počítají výjezdy hasičů ve středních Čechách.

Na jihu Čech měli hasiči 43 tzv. vícečetných zásahů, kdy během jednoho výjezdu odklízeli několik spadlých stromů. "Od 20:30 do 1:00 jsme v souvislosti s větrem vyjeli ke 43 událostem. Nejvíce zásahů evidujeme na Strakonicku a Písecku. Jedná se o popadané stromy. V jednom případě jsme zajišťovali střešní tašky v Sepekově," informovali hasiči.

Problémy jsou i na železnici, spadlé stromy totiž poškodily elektrické trakce. Kvůli silnému větru je stále přerušený provoz na některých tratích v západních Čechách, například trať mezi Vojtanovem a Františkovými Lázněmi bude zprovozněná podle informací Správy železnic až v pondělí dopoledne. Provoz je zastaven také mezi Domažlicemi a Českou Kubicí a vlaky nejezdí ani v úseku Karlovy Vary – Bečov nad Teplou. V sobotu dopoledne najel vlak EC Metropolitan u Skleného nad Oslavou do spadlého stromu, provoz na železnici byl přerušen.    

Výstraha

V platnosti je stále výstraha před silným větrem. Ta platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Zlínský, Moravskoslezský kraj, Vysočinu a část Jihomoravského kraje (Blansko, Brno, Boskovice, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Veselí nad Moravou, Vyškov, Židlochovice, Ivančice, Moravský Krumlov, Rosice, Tišnov, Znojmo), Olomoucký kraj (Lipník nad Bečvou, Přerov, Hranice, Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) do úterního rána.

Výstraha před větrem:

Výstraha před větrem Zdroj: ČHMÚ

Meteorologové očekávají místy nárazy větru až kolem 90 kilometrů za hodinu. "Doporučujeme zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení aut. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," radí experti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz