Domácí

Češi přemýšlí, jak ušetřit za bydlení ve vlastním. Kupují si mobilní domy

Češi hledají způsoby, jak ušetřit při pořizování vlastního bydlení. Jedním z trendů poslední doby je pořídit si pozemek, na který se místo zděné novostavby umístí mobilní dům. Při srovnání s obdobím před pandemií stoupl zájem o takové bydlení podle oslovených odborníků až dvojnásobně.

Petr Žalmánek z Brna se z městského bytu přestěhoval do vlastního. Zvolil mobilní dům v přírodě. Především kvůli ceně, přišel ho na jeden a půl milionu korun. "Nemáme rádi velké domy, malý dům byla lepší volba. Po koronaviru šly ceny nahoru, a tak by cena byla někde jinde," vysvětlil.

Podobně jako pan Žalmánek teď uvažují tisíce lidí z celého Česka. Stavět je pro ně příliš drahé, už jen samotná koupě pozemku je vysoká finanční zátěž. Za poslední dva roky zdražily pozemky až šestinásobně.

"Pozemků je velký nedostatek, zájem je stále vysoký," potvrdil realitní makléř Jiří Krejčí. "Mnozí lidé, kteří si koupí pozemek, tak zjistí, že už nemají peníze na výstavbu. Tak se rozhodnou pro rychlou a levnou variantu, tedy že si koupí přenosný domek," uvedl ekonom Štěpán Křeček. 

Související obsah

​Výrobci nestíhají dodávat. A to i přesto, že ani oni se zdražování nevyhnuli. Kvůli stoupajícím cenám materiálů mobilní domy zdražily bezmála o polovinu.

"Zájem stoupá oproti předkoronavirové situaci. Z větší části se to lidé snaží kolaudovat. Je to 65 procent na bydlení a 35 procent na rekreaci," vypočítal výrobce mobilních domů Jaroslav Tesler.

Před koronavirem se na dodání objednaného mobilního domu čekalo týdny, teď je to nejméně rok. Bydlet lusknutím prstu proto nebudete ani přes sliby některých prodejců. Navíc je potřeba počítat s papírováním. "Pokud budete mít mobilheim a budete ho chtít připojit na inženýrské sítě, tak tam už budete muset absolvovat stavební řízení," upřesnil Krejčí.

Alternativou pak může být bydlení na vodě, výrobci hausbótů údajně mají objednávky na několik let dopředu.

ph, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz