Zajímavosti

Srovnání českých a rakouských cen: Zboží stejné, rozdíly jsou ale i tisíce korun

Srovnání českých a rakouských cen: Zboží stejné, rozdíly jsou ale i tisíce korun
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Pro pohonné hmoty nebo drogerii se do Rakouska příliš jezdit nevyplatí. Zaplatíte zhruba stejně, navíc je potřeba připočítat i náklady za dopravu. Zcela opačně je tomu ale u cen oblečení, potřeb pro kutily nebo nábytku, kde rozdíly v cenách mohou být i v řádech tisíců korun.

Zatímco horkou novinku, TV stolek s dvířky, nabízí nábytkářský gigant IKEA českým zákazníkům za 8 990 korun, v Rakousku byste stejný stolek nakoupili za 299 euro, tedy o 1 700 korun méně.

A podobný nepoměr najdete i u dalších náhodně vybraných produktů této společnosti. Za Kallax o rozměrech 147 x 147 centimetrů si u nás připlatíte 500 korun, za skříň další stovky korun navíc a za horkovzdušnou troubu dokonce přes 1 100 korun. Naopak levněji tu mohou Češi získat myčky či ledničky.

​IKEA podle mluvčího společnosti Petra Šaška dělá vše pro to, aby mohla v rámci své dlouhodobé strategie nabízet výrobky za ceny, které jsou dostupné pro co nejvíce lidí. "Retailové organizace IKEA v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele Inter IKEA a pak samy stanovují koncové ceny podle mnoha faktorů, které zohledňují lokální vlivy a tržní prostředí v dané zemi," upozorňuje Šašek. 

Do koncových cen v jednotlivých zemích se promítají ceny dopravy, energií, inflace ale také třeba měnový kurz. "Nadnárodní korporace, které nabízejí obdobné produkty po celém světě, kalkulují i s kurzovým rizikem. Jelikož během pandemie měla koruna velmi proměnlivý kurz, tak se přidávala i taková bezpečnostní přirážka," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček, proč ceny mezi rakouským a českým trhem mohou být u jednoho prodejce tak rozdílné.

Související obsah

Více peněz za oblečení i zboží z hobby marketů

Velké cenové skoky můžete postřehnout nejen při nákupu nábytku, ale také oblečení. Třeba společnost H&M hned na úvodní stránce sekce Ženy láká na "éterickou" halenku, která bude brzy v prodeji. Zatímco pro rakouské zákazníky se objevuje cena 19,99 euro (zhruba 487 korun), Češi si budou moci stejný kousek zakoupit za 599 korun. U džínsů v Takko můžete narazit na českou cenu 799 korun a rakouskou 25,99 euro (632,50). C&A se snaží držet ceny na svých e-shopech pro oba trhy jednotné.

Pokud člověk hledá na správných místech, může ušetřit opravdu hodně. "Outlety v Rakousku snižují ceny oproti základní ceně výrazně," dodává Křeček.

A levněji v sousední zemi často nakoupí i kutilové. Zatímco v české pobočce známého hobby marketu jsme našli benzínovou sekačku na trávu za 8 599 korun, v Rakousku ji nabízí za cenu 259,99 eur (tedy přes 6 300 korun). Úspora je v tomto případě tedy více než dva tisíce korun.

Pro co se naopak nevyplatí do Rakouska jezdit, jsou pohonné hmoty a cigarety. "Rozdíly nejsou příliš velké," upozorňuje Křeček s tím, že jediným lákadlem by snad mohla být pro Čechy očekávaná vyšší kvalita paliva.

Problém je ve výrobě

Česko podle Křečka doplácí mimo jiné na to, že se orientuje na výroby s nízkou přidanou hodnotou. "Mnoho výroby není v českém ale zahraničním vlastnictví a nemáme kontakt s finálním zákazníkem," říká s tím, že tento způsob prodeje se pak promítá i do výsledné marže, která nezůstává v ČR, ale odtéká do ciziny. "Spíše jsme montovna, než mozkovna," dodává.

Rozdíly v cenách pak pociťují sami Češi . "V Česku máme třikrát nižší mzdy, ale ceny u mnohých produktů jsou podobné nebo i vyšší než na západních trzích, což způsobuje velké problémy," upozorňuje Křeček s tím, že Čechům pak trvá mnohdy podstatně déle, než si mohou dovolit koupit věc, kterou třeba Rakušané kupují běžně bez přemýšlení.

Tisíce Čechů vyrážejí do polských měst za levnějšími nákupy (2/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz