Zahraničí

Velké srovnání polských a českých cen. Podívejte se, kolik ušetříte

Velké srovnání polských a českých cen. Podívejte se, kolik ušetříte
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Polsko nyní zažívá pořádné nájezdy Čechů. Tamní vláda totiž zrušila daň z přidané hodnoty u základních potravin a snížila DPH také u pohonných hmot. Ceny tak šly rapidně dolů. Za hranice se proto vydala i redaktorka TN.cz, aby zjistila, jak výhodné nákupy v sousedním státě vlastně jsou.

Polská vláda od 1. února zrušila na půl roku daň z přidané hodnoty u základních potravin a snížila o 15 % DPH u pohonných hmot. Země se tak snaží zmírnit dopady rostoucí inflace. "Cílem je nechat v peněženkách Poláků co nejvíce peněz," vysvětlil tento krok polský premiér Mateusz Morawiecki.

Vzhledem ke snížení cen a oslabení polského zlotého vůči koruně, se tak země stala "rájem" Čechů, kteří berou tamní obchody i benzinky útokem.

Související obsah

Do sousední země se vydala nakupovat také redaktorka TN.cz. A že se cesta za hranice skutečně vyplatila. Za nákup v Polsku totiž zaplatila o 400 korun méně, než kolik by dala za stejné položky v České republice.

Libují si zejména lidé, kteří bydlí blízko polských hranic. "Už předtím jsme jezdili nakupovat do Polska. Výhodné bylo třeba maso. Teď však člověk při nákupu v obchodě ušetří daleko více peněz," libovala si žena žijící na Karvinsku.

Srovnání cen:

Velmi výhodný je pro Čechy také nákup pohonných hmot, kdy benzin i naftu v Polsku pořídíte na čerpacích stanicích pod 30 korun za litr, což je v Česku nemožné.

Celní správa už však varovala před převážením pohonných hmot ze sousední země. Bez daňových dokladů je možné totiž přes hranice převážet maximálně 20 litrů. "Například u dokladu o prodeji jsou povinné tyto údaje: označení prodávajícího, označení kupujícího, množství prodaných pohonných hmot, výše spotřební daně, datum vystavení a číslo dokladu o prodeji," vysvětlila mluvčí celníků Hana Prudičová.

Celníci proto v posledních dnech provádí dopravní kontroly. Při té mohou zabavit nejen pohonné hmoty, ale také auto. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

​V Česku si připlatíme prakticky za vše. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz