Koronavirus

V Česku se zavírají další očkovací centra. Není zájem o vakcinaci

Zájem o očkování v České republice významně klesá. Nemocnice ve všech krajích proto upravují provozní dobu očkovacích center, a některé dokonce s vakcinací končí. Ministerstvo zdravotnictví přitom objednalo několik set tisíc dávek nové proteinové vakcíny od společnosti Novavax, která nejspíš nakonec nenajde své využití. Velký zájem už není ani o testování.

Přes osm tisíc lidí se do pondělního rána registrovalo na očkování novou proteinovou vakcínou od firmy Novavax. Její zásilka měla v pondělí přijet do České republiky, nemocnice na ni ale čekaly marně. "Očekáváme, že vakcína Novavax bude dodána do konce února a potom následně by byla rozvezena," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

V první dodávce má přijít asi 130 tisíc dávek vakcíny. Ministerstvo zdravotnictví doufalo, že by mohla oslovit ty zájemce o očkování, kteří měli obavy z moderních mRNA technologií dřívějších očkovacích látek. Jenže zájem o očkování rapidně klesá.

Související obsah

​"V tuto chvíli se přes naše systémy registruje dva až pět tisíc zájemců o očkování, většinou jsou to posilovací dávky. O prima vakcinaci, tedy o první dávku, je zhruba do tisíce zájemců denně," řekl Lukáš Trnka z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Rušení očkovacích míst

Na nízký zájem o očkování už reagují téměř ve všech krajích. Ruší očkovací místa a omezují provozní dobu těch, která ještě fungují. "Tím, že dramaticky spadl zájem o očkování, je neefektivní, abychom drželi všechna očkovací centra," reagoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA) na současnou situaci.

Související obsah

​"V páteřní struktuře, což jsou Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, kde očkovací místa zůstanou zachována, bude upravena provozní doba, případně i dny v týdnu, kdy se bude očkovat. Zároveň nám oznámila ta menší očkovací místa –⁠ Mariánské lázně a Františkovy lázně, že budou končit," dodal hejtman.

Na Vysočině skončí kvůli nízkému zájmu o vakcínu tento týden veškeré mobilní očkovací týmy. Zájem klesá celorepublikově také o testování. "Redukovali jsme provoz nemocnice na testování řádově na tři dny v týdnu, pouze v dopoledních hodinách od sedmi do devíti," sdělil televizi Nova ředitel znojemské nemocnice Martin Pavlík.

Ministerstvo zdravotnictví se navíc chystá omezit proplácení preventivních PCR testů na koronavirus ze zdravotního pojištění. Zatímco předminulý týden se denně testovalo přes sto tisíc lidí, minulý týden to bylo o třicet tisíc méně.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz