Zajímavosti

Skauti slaví významné výročí. Před 165 lety se narodil jejich zakladatel

Skauti slaví významné výročí. Před 165 lety se narodil jejich zakladatel
Robert Baden-Powell Zdroj: Profimedia

Skautský svět si v úterý připomíná výročí narození dvou klíčových osob světového skautingu. Před 165 lety se narodil zakladatel první skautské organizace Robert Baden-Powell. Ve stejný den, jen o 32 let později, se narodila i jeho manželka Olave Baden-Powellová, která se velkou měrou zasloužila o založení dívčích skautů.

Život zakladatele skautingu detailně popisují oficiální stránky Světové skautské organizace. Robert Baden-Powell se narodil 22. února 1957 do rodiny anglikánského reverenda. V mladém věku nastoupil do armády, kde poprvé vznikly základy a zásady skautské organizace. V armádě se Baden-Powell specializoval zejména na průzkum a mapování terénu.

Své zkušenosti uplatnil v búrských válkách v Jižní Africe, kde při obléhání města Mafeking vycvičil skupinu místních chlapců jako kurýry a průzkumníky. Odtud pochází slovo skaut, z anglického scout – průzkumník. I díky nim dokázal Baden-Powell město úspěšně bránit a po návratu do Británie se stal národním hrdinou.

Související obsah

​V roce 1907 uspořádal Baden-Powell pro dvacet chlapců první skautský tábor na ostrově Brownsea nedaleko jižního pobřeží Anglie. O rok později vydal knihu Scouting for Boys (Skauting pro chlapce), která byla přeložena do více než třiceti jazyků a způsobila, že i mimo Anglii začaly vznikat samostatné skautské družiny. Světová skautská organizace (WOSM) oficiálně vznikla v roce 1920.

Baden-Powell svým hnutím inspiroval mnoho dětí i pedagogů mimo Británii. Na území tehdy ještě neexistujícího Československa to byl Antonín Benjamin Svojsík, který se nechal inspirovat anglickým skautingem při založení Junáka. Baden-Powella také vyznamenal tehdejší velvyslanec Jan Masaryk nejvyšším státním oceněním, Řádem bílého lva.

Související obsah

Robert Baden-Powell ale není jediným, koho si skauti 22. února připomínají. Ve stejné datum se v roce 1889 narodila také Olave Baden-Powellová, která stála u základů Světového sdružení skautek (WAGGGS) a zasloužila se tak o to, že skauting nezůstal jen chlapeckou záležitostí, jak uvádí Westminsterské opatství.

Na počest manželů Baden-Powellových si skauti i skautky dodnes připomínají Den sesterství nebo také Den zamyšlení, který připadá právě na 22. února, den narození obou zakladatelů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz