Ekonomika

Situace na Ukrajině hýbe světovou ekonomikou. Rusko se sankcí nebojí, tvrdí odborníci

Pondělní projev ruského prezidenta Vladimira Putina prudce zahýbal téměř všemi ekonomickými komoditami. Ceny zlata stoupají strmě vzhůru, ruský rubl se naopak propadá. Prohlášení působí chaos na akciových trzích a v nejbližší době se dá očekávat i prudký nárůst cen pohonných hmot a energií.

Cena zlata šplhá k hranici 2 000 dolarů za trojskou unci a je tak nejvyšší od loňského června. "Investoři se stahují do bezpečných přístavů. Je možné, že na zlatě dosáhneme nového historického maxima. Můžeme se dostat i k úrovni 2 100 USD za trojskou unci," vysvětluje situaci ekonom Štěpán Křeček.

Slova prezidenta Putina potápí tamní měnu. Ještě na konci loňského roku byste za 100 rublů zaplatili 31 korun, po včerejšku 27. "Kolem 10 % už se pohybujeme na tom poklesu. Ruská měna je pod prodejním tlakem, protože hrozí, že Rusko bude odstřiženo od mezinárodních platebních systémů. Proto se lidé zbavují rublu a to samozřejmě poškozuje tamní ekonomiku," říká Křeček.

​Panika vládne i na akciových trzích. "Nejvíce to postihuje ruskou burzu. Tam jsou pod silným prodejním tlakem akcie Gasprom nebo Sberbank," informuje Křeček.

Související obsah

A o něco menší turbulence zažívají akcie evropské i americké. "Krvácí burza, lidé vyprodávají riziková aktiva," uvádí Křeček.

Podle ekonomů bude dráž u čerpacích stanic. Za naftu i benzín zaplatíme víc. "Cena ropy atakuje úroveň 100 dolarů za barel. Pohonné hmoty zdraží minimálně o korunu za litr. A ceny dál porostou," předpovídá Křeček.

Zdraží elektřina a také plyn –⁠ ten podle odhadu ekonomů o dalších 10 procent. Energetická krize se bude dále prohlubovat.

Rusko se ale podle politologů a ekonomů sankcí od Evropské unie nebojí. Putin si prý připravil dostatečné finanční rezervy, a tak je pro něj daleko důležitější vliv na Ukrajině. "Dnes Vladimir Putin ujišťoval, že nebude omezovat dodávky, ale samozřejmě to se může změnit s vyostřením konfliktu," dodal ekonom Lukáš Kovanda.

Rusko se podle politologů a ekonomů sankcí od Evropské unie nebojí:

 

ada, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz