Zajímavosti

Vesmírná exploze: Vědci zaznamenali doposud největší solární erupci

Vesmírná exploze: Vědci zaznamenali doposud největší solární erupci
Ilustrační obrázek Zdroj: NASA

Vesmírná exploze, kterou člověk dosud nikdy nespatřil. Společnost Sonda Solar Orbiter, Evropská kosmická agentura (ESA) a NASA zaznamenaly největší sluneční erupci, jaká kdy byla pozorována.

Ke zmíněné sluneční erupci došlo 15. února a rozšířila se miliony kilometrů do vesmíru. Dobrou zprávou je, že erupce koronální hmoty plné plazmatu nesměřovala k Zemi, ale daleko od nás, informuje ESA.

Záznam byl pořízen sondou Full Sun Image (FSI), která se používá k záznamu extrémních ultrafialových paprsků. FSI je navržena tak, aby sledovala celý sluneční disk i během blízkých průletů kolem Slunce, jak tomu bude 26. března, kdy sonda proletí v jeho těsné blízkosti.

Související obsah

​Jiné vesmírné teleskopy, jako je satelit ESA/NASA SOHO, často vidí sluneční aktivitu, jako je tato, ale buď blíže ke Slunci, nebo dále pomocí okultního přístroje. Erupce pozorovaná sondou Solar Orbiter je tedy vůbec největší událostí svého druhu. Teleskop SOHO zároveň může poskytnout doplňkové pohledy na ještě větší vzdálenosti.

Sluneční erupce způsobují výron takzvané koronální hmoty, která je ve skupenství plazmatu a skládá se tedy hlavně z protonů a elektronů. V případě, že by erupce byla namířena směrem k Zemi, může způsobit masivní výpadky elektřiny a poškození moderních technologií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz