Domácí

Vláda chce prověřovat Rusy mířící do Česka. Zeman pojede na summit NATO

Kromě covidové epidemie vláda ve středu jednala i o situace na Ukrajině. Premiér Petr Fiala (ODS) zopakoval, že Evropa je krok od války. Česko je ale podle něj dobře připravené na všechny varianty vývoje na ukrajinsko-ruské hranici. Severoatlantická aliance (NATO) připravuje mimořádný summit, zúčastní se ho prezident Miloš Zeman.

S ministry ve středu jednala i Bezpečnostní rada státu, která zkoumá scénáře dalšího vývoje konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. "Situace je vážná, Evropa je krok od války, to nejsou přehnaná slova. Říká to řada státníků, je to bohužel realistický popis situace a podle toho musí jednat i vláda České republiky," prohlásil premiér Fiala.

"Chtěl bych ubezpečit české občany, že naše země je připravena na nejrůznější varianty vývoje a děláme všechno pro to, aby dopady případného zhoršení té situace, popřípadě i vojenského konfliktu, byly na české občany co nejmenší," pokračoval.

Vláda podle něj počítá i s uprchlickou vlnou z Ukrajiny nebo omezení energetických dodávek z Ruska. "Jsme v neustálém kontaktu s našimi partnery v Evropské unii i Severoatlantické alianci a koordinujeme další společné kroky," řekl ministerský předseda.

Související obsah

​V příštích dnech má proběhnout mimořádný summit NATO, českou delegaci na něm povede prezident Miloš Zeman. Možná bude pouze virtuální. "Jak víte z minulosti, máme to tak rozděleno, že prezident se účastní těchto setkání, ale vláda je zodpovědná za zahraniční politiku a připravuje ten mandát," vysvětlil Fiala s tím, že konkrétní datum summit zatím nemá.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) tajné služby zatím nezaznamenaly žádné bezpečnostní hrozby, které by pro Čechy vyplývaly z vývoje na rusko-ukrajinské hranici. "Veškeré zodpovědné orgány bezpečnostní situaci v České republice mapují velmi podrobně a neustále," ubezpečil.

Související obsah

​"Bavili jsme se o tom, že Česko by mělo svůj jasný postoj vůči této krizi projevit i ve vztahu k Rusku. Vyzveme naše evropské kolegy, aby byly vyžadovány po občanech Ruské federace biometrické pasy, abychom měli jistotu, že na naše území vstupuje na ten pas někdo, kdo je skutečně tím člověkem. A chceme i speciální humanitární víza pro občany Ruské federace, kteří jsou třeba politicky pronásledovaní," doplnil Rakušan.

Kabinet probral s bezpečnostní radou i přípravu na vyhlášení tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. "Projednali jsme bezpečnostní charakteristiky a záruky, které výběrové řízení obsahuje a bude obsahovat. V příštích týdnech se tím budeme na vládě zabývat a pak budeme připraveni k pokynu ke spuštění tendru," uzavřel premiér Fiala.

Vláda vypíše tendr na Dukovany ještě letos, hotovo má být v roce 2035 (1/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz