Domácí

"Ahoj, pošleš mi číslo?" Instagramem se šíří podvod, připraví vás o peníze

"Ahoj, pošleš mi číslo?" Instagramem se šíří podvod, připraví vás o peníze
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V posledních dnech se začaly na sociální síti Instagram šířit zprávy, který vás mohou připravit o tisíce korun. Podvodníci se snaží vylákat z důvěřivých lidí telefonní čísla, které následně použijí k platbám na internetu.

"Ahoj, můžeš mi poslat tvoje telefonní číslo?" tak zní většinou zpráva, která v poslední době chodí některým lidem na instagramu. Většinou přijde od vašeho sledujícího, ale jsou i případy, kdy ji zašle neznámý účet.

Jedná se přitom o podvod, který vás může připravit i o tisíce korun. V žádném případě tak na zprávu nereagujte a uživatele rovnou zablokujte. Podvodníci využívají důvěřivých lidí a tahají z nich telefonní čísla, která následně použijí k platbám na internetu. 

Související obsah

Pachatel totiž po zaslání telefonního čísla ještě požádá o nadiktování kódů, které vám přijdou do SMS zprávy a následně si kvůli tomu tak může zaplatit různé věci na internetových portálech. "Můj kamarád takhle přišel o čtyři tisíce," prozradil redakci TN.cz čtenář Zbyněk. 

Aby podvodníci mohli takto psát uživatelům na instagramu, musí nejdříve dotyčný účet člověka odcizit. Důležité je proto vždycky na vaší sociální síti zvolit silné heslo a navíc i dvoufázové ověření. Na instagramu stačí jít do Nastavení Zabezpečení Dvoufázové ověření.

Před podvodným jednáním na internetu varují i policisté, kteří se setkávají zejména s takzvaným phishingem. "Phishing je podvodný způsob, jak prostřednictvím internetu získat citlivé údaje jako hesla, čísla kreditních karet a podobně. Jedná se o rozesílání e-mailových zpráv nebo zpráv, které nabádají adresáta k zadání jeho osobních údajů na falešnou webovou stránku. Ta bývá téměř totožná s tou oficiální. Často zneužívána bývají zejména přihlašovací okénka internetového bankovnictví," informuje Policie ČR.

​Podvodníci zaplavili internet. Policie varuje před podvodnými e-maily (4/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz