Zahraničí

Sankce budou Rusko bolet. Musíme být připraveni, tvrdí eurokomisařka Jourová

Evropa se obává další možné eskalace situace na Ukrajině. Spojené státy americké tvrdí, že Rusko je připraveno na invazi na Ukrajinu, která by mohla proběhnout do 48 hodin. Případná válka by měla silný dopad i na Evropskou unii, podle eurokomisařky Věry Jourové je NATO připraveno chránit členské státy.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal dekret o nezávislosti Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky a zavelel vojsku začít s "mírovou misí" na východě Ukrajiny. Evropská unie se jednohlasně shodla, že uvalí na Rusko sankce. Dotkne se 27 jednotlivců a organizací a také více než 400 členů Dumy. Jméno ruského prezidenta Vladimira Putina však na seznamu sankcí není. 

"Já si myslím, že je to výsledek diplomatické práce a zvažování toho, co je teď nutné a potřebné udělat. To, že se tam neobjevuje Vladimir Putin, je výsledek posouzení, že je třeba mít ještě otevřené dveře k nějakému jednání, i když to z ruské strany nevypadá," myslí si eurokomisařka Věra Jourová.

Související obsah

​K uvalení sankcí na Rusko se přidala i Velká Británie a Spojené státy americké. Německo navíc přerušilo schvalování plynovodu Nordstream 2, který má do Evropy v budoucnu dodávat plyn. Právě ekonomické dopady jsou tím, co by v případě války mohlo Evropskou unii významně zasáhnout.

"Mezi sankciovanými jsou osoby, které mají mimořádné závažné zájmy na evropské půdě a v Evropské unii. Jsou to finanční a ekonomické zájmy. My se snažíme přijít se sankcemi, které je zasáhnou ekonomicky a budou je bolet," vysvětlila Jourová s tím, že si myslí, že sankce ruskou stranu tvrdě zasáhnout.

NATO je podle vrchních představitelů v případě války připraveno chránit své členy. "V současné situaci se ukazuje, proč je tak důležité, že je Česká republika členem Evropské unie i NATO," dodala Jourová.

Podívejte se na celý rozhovor z TN LIVE s Věrou Jourovou:

Joe Biden představil sankce, které na Rusko uvalí USA:

 Sankce zasáhnou i Putinovo nejbližší okolí:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz