Zahraničí

První den invaze na Ukrajinu: Zemi ovládly tvrdé boje, Zelenskyj vyhlásil mobilizaci

Ruská armáda zahájila v noci na čtvrtek invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin nejprve oznámil ve čtyři ráno v živém televizním vysílání, že dal svolení ke "speciální vojenské operaci" na Donbasu. Rusové však zaútočili po celé Ukrajině. Bojuje se v Charkovu, exploze slyšeli lidé i v Kyjevě. Ukrajinská armáda zlikvidovala už několik tanků a znovuobsadila Mariupol a Ščasťu. Rusové obsadili letiště v Gostomelu u Kyjeva. Odpoledne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že probíhá bitva u Černobylu, o několik hodin později jej ruská vojska dobyla.

Důležité informace o první dnu invaze:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uzavřel hranice země a vyhlásil všeobecnou mobilizaci
 • Rusko útočilo ze svého území, ze vzduchu i z území Běloruska

 • Útok je byl veden na celé území Ukrajiny. Cílem byly vojenské objekty a letiště

 • Ukrajina ve čtvrtek ohlásila první oběti války a vyhlásila válečný stav. V zemi po útoku zemřelo už 10 civilistů.

 • Světoví lídři i česká diplomacie útok odsoudili

 • Ukrajinský prezident vyzval k zastavení Putina a války a nabídl všem Ukrajincům zbraně

 • Ukrajina přerušila s Ruskem diplomatické vztahy
 • Rusko napadlo Ukrajinu z východu. Agentury informovaly také o útocích z anektovaného Krymu či Běloruska. Raketové útoky zasáhly Charkov či Oděsu. Exploze byly slyšet i u Kyjeva či Lvova na západě země. Po poledni ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo, že Rusové obsadili letiště v Gostomelu u Kyjeva
 • Ukrajinská armáda ohlásila, že se invazi brání a zlikvidovala už několik tanků a sestřelila letadla
 • Ve čtvrtek podvečer ruská vojska obsadila Černobylskou jadernou elektrárnu
 • Agentura Interfax-Ukrajina s odkazem na informace od ukrajinského ministra zdravotnictví Viktora Ljaška uvedla, že ruský útok zabil 57 Ukrajinců a 169 zranil

Ruská vojska začala v noci na čtvrtek bombardovat oblast Donbasu na jihovýchodě Ukrajiny. Vzápětí napadla celou Ukrajinu. Rakety a dělostřelecké granáty dopadaly na hlavní město Kyjev, druhé největší město Charkov či na Dněpr.

Podle ukrajinské armády už zemřelo 100 ruských vojáků a 40 ukrajinských. Mezi obětmi jsou i civilisté. Těch mělo zemřít deset a další desítky jsou zraněny.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi stanné právo. Podle něj je útok veden na vojenskou infrastrukturu země. Každému Ukrajinci, který chce bránit nezávislost země, nabídl zbraně. 

Napadení probíhalo převážně ze vzduchu. Překročení pozemní hranice bylo hlášeno od Charkova. Vojenské konvoje překročily hranici směrem z Běloruska, odkud hlásila ukrajinská pohraniční stráž střety.

Všechna místa, kde mělo Rusko udeřit

​Biden: Zodpovědné je pouze Rusko

Ruské invazi předcházel přesun dalších ruských jednotek směrem k rusko-ukrajinské hranici, u které se shromáždilo téměř 200 tisíc ruských vojáků s tisíci kusy techniky. Vojáci zaujali postavení v terénu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci varoval, že ruská akce může začít každou minutu.

"Za smrt a zkázu, kterou tento útok přinese, je odpovědné pouze Rusko. Spojené státy a jejich spojenci a partneři odpoví jednotným a rozhodným způsobem. Svět požene Rusko k odpovědnosti," reagoval na ruské kroky americký prezident Joe Biden.

Představitelé separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky požádali ve středu večer Moskvu o vojenskou pomoc. Argumentovali údajnou ukrajinskou agresí. Podle Ukrajiny i Západu šlo od počátku o záminku pro invazi.

​Ruskou invazi ještě během noci předpokládal i americký ministr zahraničí Antony Blinken. USA ve středu varovaly Ukrajinu, že k útoku dojde během 48 hodin.

Bezprostředně před útokem uzavřelo Rusko vzdušný prostor nad oblastí pro veškeré civilní lety. Ukrajina uzavřela mezinárodní letiště v Charkově, Dnipru a Záporoží a zablokovala ranveje pomocí traktorů, aby na nich nemohla přistávat nepřátelská letadla. Z Doněcku se ozývaly výbuchy, které mohly být provokací sváděnou právě na "ukrajinské agresory".

Co přecházelo válce na Ukrajině, si můžete přečíst zde.

Ukrajina rovněž čelila velkým kybernetickým útokům a na východě země, začaly vypadávat mobilní sítě, což byly podle expertů první kroky před zahájením invaze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz