Zahraničí

Čím se Ukrajina může Rusku bránit? Experti probrali její možnosti

Čím se Ukrajina může Rusku bránit? Experti probrali její možnosti
Ukrajinští vojáci Zdroj: Profimedia

Ukrajina měla za posledních osm let od anexe Krymu čas se připravit na případný ruský útok. Svou obranu teď bohužel musí využít. O prostředcích, které má Ukrajina proti Rusku k dispozici, redakce TN.cz hovořila s bezpečnostními analytiky Davidem Rožkem a Lukášem Visingrem.

Ukrajinská armáda v těchto chvílích čelí ruské invazi. Musí odrazit silnějšího nepřítele, přesto pro Ukrajinu nemusí být vše ztraceno. Na útok se armáda připravovala od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov. Za tu dobu si přichystala plán obrany.

Podle bezpečnostního experta Davida Rožka mají Ukrajinci připravenou taktiku, jak se ruskému vpádu na domácí půdě bránit. "Předpokládám, že na ofenzivu zcela jistě byli připraveni nějakou dobu a vybudovali si opěrné body," uvedl Rožek. Má jít především o opevněná stanoviště a dělostřelecké pozice, jejichž cílem je zpomalit postup ruských vojsk.

Související obsah

Putin už dříve uvedl, že se bude vyhýbat velkým městům. Ta budou podle Rožka dozajista vybavena protiletadlovou obranou. "Velká města náletům, které míří přímo do jejich nitra, dokážou čelit pomocí protivzdušné obrany. To je v podstatě jediný způsob, který mohou použít," řekl Rožek.

Větší obavy má Rožek v oblasti vojenské výzbroje ukrajinských vojsk. Ukrajina totiž měla potíže s modernizací a má tak povětšinou zastaralou techniku. "Na druhou stranu bych odhadoval, že za těch osm let došlo k modernizaci ukrajinské armády za pomoci západních států, včetně USA, které dodávaly moderní zbraně," myslí si Rožek.

Mnohem pesimističtěji na věc nahlíží další bezpečnostní analytik Lukáš Visingr, podle kterého má Ukrajina až příliš velkou technologickou nevýhodu. "Neumím si představit, že se Ukrajina ubrání. Rusové mají silnější letectvo, děla i lepší zpravodaje," uvedl Visingr.

Související obsah

Faktem zůstává, že Ukrajina i nadále žádá své spojence o moderní vojenskou techniku. Potřebuje zejména protivzdušné systémy, zbraně a munici. Tím nejmodernějším, čím právě Ukrajina disponuje, jsou americké protitankové rakety Javelin, se kterými bude muset Rusko počítat. Jinak má ale k dispozici především zastaralé sovětské vybavení.

Rusko v současnosti vede své útoky převážně po zemi a snaží se obsazovat území Ukrajiny. "Teď bude probíhat frontová válka mezi armádami Ukrajiny a Ruska na ukrajinském území. Bojovat se bude o každou infrastrukturu," předpovídá Rožek. Podle něj bude Rusko cílit zejména na silnice, železnice a letiště, tedy místa, kde by se armády mohly zásobovat.

Související obsah

Druhotným cílem jsou potom důležité prvky infrastruktury, jejichž vyřazení by mohlo Ukrajinu zcela ochromit. Řeč je především o vodárnách a elektrárnách. "Tato místa budou rozhodovat o tom, kdo nad územím bude vládnout," zakončuje Rožek.

Plochý terén Ukrajiny ale podle Visingra nahrává spíše útočníkům. "Ten plochý terén favorizuje velké manévrovací operace. Rusové jej plně využijí a budou se snažit Ukrajince obklíčit," řekl Visingr, který nevidí budoucnost východoevropské země v pozitivním světle.

Visingr vidí teoretickou naději pro Ukrajinu ve státech, které v ní mají své zájmy, jako jsou Turecko a Polsko. Ty by mohly po ruském vzoru posílat do válečných oblastí neoznačené vojáky, kteří by podporovali Ukrajinu. V případě Turecka se navíc čeká, jak zareagují na žádost uzavřít ruským lodím průlivy Bospor a Dardanely.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz