Válka na Ukrajině

PŘEHLED: Důležité informace pro Čechy na Ukrajině. Opusťte zemi, vyzval je Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek ráno vyzval všechny Čechy, kteří se nacházejí na Ukrajině, aby bezprodleně opustili zemi. Vrátit se letecky v tuto chvíli není možné. Vzdušný prostor byl civilistům uzavřen. Nefunguje ani Velvyslanectví ČR v Kyjevě. Hlavní pomoc nyní nabízí Generální konzulát ve Lvově.

Ukrajina s ohledem na probíhající ruskou vojenskou invazi vyhlásila válečný stav. V souvislosti s tím byla přerušena veškerá letecká doprava do Ukrajiny i z ní. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV ČR) vydalo varování, že došlo k podstatnému zhoršení bezpečnostní situace a Češi by se proto neměli na Ukrajinu vydávat.

"MZV ČR důrazně varuje před jakýmikoliv cestami na Ukrajinu a doporučuje občanům ČR urychlené opuštění země. Zároveň MZV ČR velmi důrazně vyzývá občany ČR, aby urychleně opustili Luhanskou, Doněckou, Černigovskou, Sumskou, Charkovskou, Dněpropetrovskou, Záporožskou, Chersonskou, Mikolajevskou a Oděsskou oblast," upozorňuje resort.

Premiér Petr Fiala už ve čtvrtek ráno varoval, že Velvyslanectví ČR v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno. "Konzulární pomoc občanům poskytuje Generální konzulát ČR ve Lvově," upozornil.

Související obsah

​V případě nouze mohou Češi kontaktovat linku Generálního konzulátu ve Lvově na číslech +380676732811 nebo +380673749701.

Ministerstvo zároveň apeluje na občany ČR zdržující se na Ukrajině, aby se registrovali do systému DROZD.

"Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán evakuace pro případ nouze. MZV ČR upozorňuje, že v místech vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu," varuje resort.

Zakázáno je vstupovat či opouštět území, která nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů (části Doněcké a Luhanské oblasti) bez vyřízeného speciálního povolení a jinudy než přes stanoviště pro tento účel zřízená. České občany, kteří musí do uvedených oblastí z humanitárních či jiných závažných důvodů cestovat, MZV ČR vyzývá k maximální možné obezřetnosti.

Vstup na Krym přímo z území Ruska je ukrajinskými orgány považován za nelegální. Hrozí pokuta, trestní stíhání, administrativní řízení a zákaz vstupu na Ukrajinu.

Ministerstvo dále obecně doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a vyzývá k neúčasti v demonstracích a pochodech.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz