Zahraničí

Ukrajinci v Česku se bojí o své blízké. Ruské rakety zasáhly i sídliště

Válka na Ukrajině se dotkla nejen vojáků, ale také obyčejných lidí. Útoky ruské armády zasáhly i civilní oblasti. Ve strachu teď žijí nejen civilisté na Ukrajině, ale i jejich rodiny, které žijí v zahraničí. Bojeschopní muži mimo Ukrajinu už byli povoláni vrátit se domů a bránit svou vlast.

Rodina Komarnických žije v Liberci, příbuzné má ale i ve své ukrajinské domovině. V zemi, na kterou Rusko zaútočilo, zůstaly jejich děti ve věku 10-12 let, které se snaží dostat do Česka. Jejich děti teď spolu s dalšími třemi veze bratr Mariny Sajukové, která také do rodiny patří, na hranici se Slovenskem.

Strýc dětí se ale bude muset vrátit zpátky na Ukrajinu. Má totiž povinnost vstoupit do armády a bránit svou vlast. Rodině Komarnických, která situaci ve své domovině nervózně sleduje, nezbyde než se za něj modlit.

Související obsah

Právě Slovensko je jednou ze zemí, kterou Ukrajinci prchající ze svých domovů i vlasti vyhledávají. Na hranicích Slovenska a Ukrajiny se tvoří kolony aut směřujících na západ.

Branná povinnost se netýká jen mužů žijících na Ukrajině. Každý ukrajinský muž v bojeschopném věku se ze zákona musí přidat k armádě bez ohledu na to, kde zrovna je. Z Česka tak odjíždí ukrajinští přistěhovalci, aby narukovali do vojska.

Související obsah

Odchod ukrajinských pracovníků zaznamenává například zakladatelka firmy Zásilkovna.cz Simona Kijonková. "Dnes je nám na depech smutno. Loučíme se s těmi, kteří povolávací rozkazy již obdrželi. Musí zřejmě odjet s okamžitou platností," uvedla Kijonková na LinkedInu.

Na Ukrajině už nejsou v bezpečí ani civilisté. V druhém největším ukrajinském městě Charkově necelých dvacet kilometrů od běloruských hranic zasáhla  střela panelový dům. Poničila a zapálila několik bytů. Hasiči museli zraněné obyvatele evakuovat. Ukrajina už hlásí minimálně deset mrtvých civilistů.

Na fotografie z války na Ukrajině se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz