Domácí

Poslanci jednomyslně odsoudili ruskou invazi. Okamura chce jednat za Ukrajinu

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu se ve čtvrtek narychlo sešli i zástupci dolní komory parlamentu. Poslanecká sněmovna odsoudila ruskou vojenskou akci jako barbarskou, neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi. Poslanci v usnesení, pro které hlasovalo všech 166 přítomných poslanců, podpořili územní celistvost Ukrajiny v mezinárodně uznaných hranicích.

Schůze se zúčastnil také ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Poslanci ho na úvod uvítali potleskem vestoje a zazněla také ukrajinská hymna.

"Další kroky musí být rychlé, účinné a tvrdé, jedině tak to může fungovat a jedině tak můžeme přispět k tomu, aby se ruská agrese zastavila. Našim přátelům musíme v těžkých časech pomáhat, a to za cenu vlastního nepohodlí a vlastních ztrát," prohlásil na schůzi premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

​"Česká republika stojí za Ukrajinou a jejím lidem a můžeme jí pomoci. Jsme ochotni hájit v NATO její hlas na podporu co nejtvrdších sankcí," nechala se slyšet předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Předseda SPD Tomio Okamura by chtěl být hlasem Ukrajiny při vyjednávání s Ruskou federací. "Ukrajina vypověděla diplomatické vztahy s Ruskem, tak chceme navrhnout, aby Česká republika zastupovala diplomaticky při jednání Ukrajinu," řekl.

"Pokud to chápu, tak je tady v Poslanecké sněmovně jednomyslná podpora, a proto si jí vážím," vyjádřil se k zasedání poslanců ukrajinský velvyslanec. Kvůli situaci na Ukrajině by se v pátek měli na mimořádné schůzi sejít také senátoři.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz