Zahraničí

Radiace po dobytí Černobylu roste. Úřad vysvětlil, co přesně se děje

Ruské vojenské síly se podle Ukrajiny zmocnily černobylské jaderné elektrárny. Není známo, v jakém stavu jsou po bojích sklady jaderného odpadu. Podle českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost katastrofa nehrozí. Na místě však roste radiační pozadí neboli přírodní radioaktivita.

Ruští vojáci do uzavřené černobylské zóny pronikli ve čtvrtek odpoledne z území Běloruska. Na sociálních sítích o tom informoval poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Čerašenko i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Kanceléř prezidenta Ukrajiny tvrdí, že se jedná o nejzávažnější hrozbu pro Evropu. Podle českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost však katastrofa nehrozí. "Rusové v Černobylu nemohou způsobit katastrofu, situaci monitorujeme. I když ruská vojska během své invaze na Ukrajinu uchvátila prostor černobylské elektrárny, nemohou ani při použití sebesilnějších výbušnin způsobit katastrofu," uvedl úřad na twitteru.

Po dobytí Černobylu tam začala růst přírodní radioaktivita, ani to ale prý nesměřuje k tragickým následkům. "Nárůst radiačního pozadí v Černobylu je nevýznamný a je způsoben příjezdem vojenské techniky, která rozvířila prach," uklidňuje ukrajinský Inspektorát jaderného provozu.

Související obsah

Český úřad tvrdí, že radionuklidy, které by se touto cestou mohly dostat do životního prostředí, zcela jednoznačně nemohou způsobit závažnou kontaminaci v okruhu větším než 30 kilometrů, což je území odpovídající vysídlené zóně v okolí černobylské elektrárny.

"To, že černobylská zóna je obsazena neidentifikovanými armádními silami, je fakt. Stejně tak ale ukrajinské úřady potvrzují, že na území černobylské elektrárny nebylo nic zničeno a radiační situace je tam normální. Lidé si to snadno mohou ověřit na celoevropské mapě radiační aktivity," prohlásila šéfka jaderného úřadu Dana Drábová v páteční Snídani s Novou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz