Zahraničí

Svět reaguje na ruskou invazi: Putin je zodpovědný za smrt a zkázu, řekl Biden

Ruská armáda zahájila v noci na čtvrtek invazi na Ukrajinu. Bombardování je hlášeno z hlavního města Kyjeva i dalších měst. Rusko je zodpovědné za smrt a zkázu, prohlásil americký prezident Joe Biden.

Vladimir Putin oznámil ve čtyři ráno v živém televizním vysílání, že dal svolení ke "speciální vojenské operaci" na Donbasu, ruská letadla tou dobou zahájila bombardování. Výbuchy se ozývají z hlavního města Kyjeva i dalších měst. 

"Za smrt a zkázu, kterou tento útok přinese, je odpovědné pouze Rusko. Spojené státy a jejich spojenci a partneři odpoví jednotným a rozhodným způsobem. Svět požene Rusko k odpovědnosti," prohlásil v reakci na invazi americký prezident Joe Biden.

Související obsah

​K okamžitému ukončení vojenské operaci vyzval Rusko i šéf NATO Jens Stoltenberg. "Rusko napadlo v plné síle Ukrajinu. Je to neomluvitelný akt agrese vůči suverénnímu státu. Ruský prezident Putin je osobně zodpovědný za všechny životy lidí, kteří během této invaze zemřou," prohlásil člen evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Ruskou invazi potvrdilo i ministerstvo obrany Ukrajiny. "Svět může a musí zastavit Putina. Musí jednat teď," prohlásil ukrajinský ministr obrany Dmytro Kuleba.

"Prezidente Putine, ve jménu lidskosti, pošlete své vojáky zpět do Ruska," řekl tajemník OSN António Guterres.

Proti ruské invazi se tvrdě ohradila i Velká Británie. "Prezident Putin si zvolil cestu krveprolití a destrukce tím, že zahájil ničím nevyprovokovaný útok na Ukrajinu. Spojené království a naši spojenci odpoví rozhodně," nechal se slyšet britský premiér Boris Johnson.

"Ostře odsuzujeme neoprávněný útok Ruska na Ukrajinu. V těchto temných hodinách jsou naše myšlenky s Ukrajinou a nevinnými ženami, muži a dětmi, kteří čelí tomuto nevyprovokovanému útoku a strachu o své životy. Povoláme Kreml k odpovědnosti," prohlásila šéfka Evropské unie Ursula von der Leyenová.

"Putin zaútočil, ale nikdo neuteče. Armáda, diplomaté, všichni pracují. Ukrajina bojuje. Ukrajina se bude bránit. Ukrajina vyhraje. Šiřte pravdu o Putinově invazi do vašich zemí a vyzvěte vlády, aby okamžitě zasáhly," řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz