Domácí

Pozor! Podvodníci na internetu mají nový trik, jak se dostat k vašemu účtu

Pozor! Podvodníci na internetu mají nový trik, jak se dostat k vašemu účtu
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Na internetu se objevil nový podfuk. Podvodník se vydává za pracovníka společnosti Microsoft. Přes telefon tak oběti informuje o údajném napadení počítače. V pondělí se mu podařilo okrást staršího muže o 65 tisíc korun.

V pondělí se podvodníkovi na internetu podařilo vyzrát nad starším mužem (69), kterému dopoledne zazvonil telefon ze zahraničí. Když přijmul hovor, na druhé straně se ozval anglicky hovořící muž, který se vydával za pracovníka společnosti Microsoft.

Sdělil mu, že někdo zřejmě napadl jeho počítač. Podvodník muže poté vybídl, aby si postupně nainstaloval programy AnyDesk a QuickSupport a zároveň i aplikaci s kryptoměnovou burzou do mobilního telefonu.

Související obsah

"Poté muž ještě ofotil občanský průkaz a vyúčtování energií, které zaslal společně se svou fotografií na neznámou adresu. Pachatel následně získal neoprávněný přístup do počítače poškozeného, ve kterém si otevřel internetové bankovnictví a pohyboval se v něm," popsal podvod mluvčí policie Libor Hejtman a dodal, že z bankovního účtu odešlo 65 000 korun. "Další dva převody přesahující 200 000 korun banka zablokovala," uzavřel. 

Policie doporučuje, aby lidé po telefonu nikomu nesdělovali své osobní údaje, neposílali kopie osobních dokladů na neznámé adresy a nereagovali na hovory z neznámých zahraničních čísel.

"Pro podezření z trestných činů neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku pachateli hrozí trest odnětí svobody na tři až osm let," upozornil Hejtman.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz