Domácí

Stropnický nabízí svůj zámek Ukrajincům. "Fungoval jako lazaret, uprchlíky zvládne."

Stropnický nabízí svůj zámek Ukrajincům. "Fungoval jako lazaret, uprchlíky zvládne."
Matěj Stropnický s přítelem se účastnil i Výměny manželek Zdroj: Nova.cz

Český politik, novinář a herec Matěj Stropnický nabídl svůj zámek k bezplatnému ubytování až 20 ukrajinských uprchlíků. Přidává se tak k řadě dalších, kteří chtějí nabídnout azyl lidem ze země čelící ruské invazi.

Ukrajinci hromadně opouštějí zemi a Česko jim je podle slov ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) připraveno pomoci. Lidé prchající před válkou se mohou ubytovat v některém z azylových zařízení. Svou pomoc ale nabízejí také hoteliéři a české rodiny. Všichni lidé ochotní Ukrajincům v nouzi poskytnout přístřeší mohou kontaktovat Správu uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR.

Této možnosti využil i politik a novinář Matěj Stropnický s přítelem. "Nabídli jsme s Danem Správě uprchlických zařízení Ministerstva vnitra u nás v zámku zdarma ubytování až pro čtyři rodiny (nebo max. 20 osob) ukrajinských uprchlíků, protože ve čtyřech dalších místnostech krom té naší se tady dá topit," uvedl na facebooku.

Související obsah

​Oznámení na sociálních sítích má současně sloužit jako nabídka pomoci pro případ, že by se ze správy neozvali. "Dávám to i sem, kdyby někdo věděl o nějaké rodině nebo skupině ukrajinských uprchlíků, kteří by ubytování potřebovali, ať volají přímo, tel. 605344748. Místnosti jsou k dispozici ihned a na týdny, třeba i na několik měsíců, bude-li to nutné. Vaření každý sám, domácí zvěř ne. Zámek fungoval jako lazaret za rakousko-pruské války v roce 1866, takže uprchlíky taky zvládne," dodal Stropnický.

Pod příspěvkem se okamžitě strhla lavina reakcí. Někteří se hned nabídli, že také pomohou. "Prosím, napište pak status, pokud by u vás uprchlíci byli, sice bydlíme 2h cesty, ale mohla bych si udělat pak výlet a dovézt napečené buchty, bábovky a nějaké pečivo a pamlsky pro děti popř. i věci na miminka (máme malé mimi, tak bych vyřadila např. nejmenší oblečení a další věci jako plenky a lahvičky)," napsala Domča. "Včera mne prolítlo hlavou, že to uděláte. Přijedu vařit," přidala se Irena.

Objevují se ale i negativní reakce. "Zabíjení ruského lidu na východu Ukrajiny konečně po 8 letech končí. Ubytování nabídněte třeba našim seniorům nebo lidem na ulici, těm pomozte," vybídla třeba Mirka. Stropnický se ale nenechal rozhodit. "Děkujeme za výtečné rady a zase někdy dorazte!" reagoval. Někteří diskutující se snažili konverzací vyvolat názorové střety. Na tuto hru ale politik odmítl přistoupit. "Tady neprobíhá diskuse o válce, je to jen inzerát s nabídkou pomoci, nashle," vzkázal.

Související obsah

Pokud byste také rádi pomohli tímto způsobem, konkrétní nabídky můžete posílat na e-mail SUZ ubytovaniukrajina@suz.cz. "Děkujeme za spontánní projevy solidarity českých občanů, měst, obcí, institucí i soukromých společností, které nabízejí pomoc v souvislosti se situací na Ukrajině. Velmi si toho vážíme. V případě eskalace situace budeme za nabídky pomoci, především ubytování hromadného typu velmi rádi," prohlásila SUZ MV.

Matěj Stropnický do svého zámku vpustil i štáb TV Nova, když se účastnil Výměny manželek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz