Domácí

Návod, jak pomoci Ukrajině. PŘEHLED sbírkových kont a další pomoci

Ruská invaze zvedla v okolních zemích vlnu solidarity s ukrajinským národem a Česko není výjimkou. Mnoho Čechů se tak zajímá o to, co mohou udělat pro lidi žijící na Ukrajině, které konflikt zasáhl. V následujícím přehledu naleznete některé způsoby pomoci.

Jednu ze sbírek spouští od 18. do 20. března i TV Nova ve spolupráci s Diakonií. Iniciativa Krabice od srdce vybírá krabice plné různých hraček, pastelek či různých jiných dárečků pro ukrajinské děti. Do této sbírky se může zapojit každý, stačí naplnit krabici od bot a přinést v uvedeném datu na jedno z těchto míst.

Finanční sbírky

Jednou z možností, jak ulehčit obyvatelům Ukrajiny zasaženým válečným konfliktem, je peněžitá pomoc. Sbírku založila například nezisková organizace Člověk v tísni pod názvem SOS Ukrajina. Lidé mohou přispívat na účet 0093209320/0300 libovolnou jednorázovou částkou (více informací a formulář naleznete na webu ZDE).

"Na východě Ukrajiny působíme dlouhodobě, jsme přímo na místě. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům a na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců," uvedla organizace, která zároveň na rychlou pomoc uvolnila jeden milion korun.

Související obsah

​Zprostředkování pomoci pro obyvatele Ukrajiny zajišťuje také Charita ČR, která pro tento případ zřídila sbírkový účet s číslem 55660022/0800. Pokud se rozhodnete přispět prostřednictvím Charity, při platbě zadejte variabilní symbol 104.

"Výtěžek sbírky pomůže lidem zasaženým válkou zajistit základní životní potřeby, jako jsou potraviny, voda, hygienické potřeby či přístřeší," vysvětluje Charita, kam zamíří darované peníze.

Pomoc lidem na Ukrajině | Zdroj: TN.cz

​I nezisková organizace ADRA vybízí k pomoci lidem na Ukrajině. Variabilní číslo jejího sbírkového účtu je 66888866/0300 a variabilní symbol 500. "Víme, jak vypadá válka. Víme, jak drtivě dopadá na životy běžných obyvatel, žen, dětí, starých lidí. Již dříve jsme poskytovali humanitární pomoc ve válkou zasažených oblastech. A i teď jsme připraveni pomáhat lidem žijícím na Ukrajině," uvedla organizace.

Veřejnou finanční sbírku založil také Červený kříž, který mimo jiné na Ukrajině zajišťuje zdravotnický materiál. Finanční příspěvek můžete poslat na účet 333999/2700, variabilní symbol je 1502.

Pokud byste rádi svou pomoc směřovali k ukrajinským dětem, můžete využít sbírku od UNICEF ČR. "Konflikt na Ukrajině nyní ohrožuje životy milionů dětí. Pracovníci UNICEF na místě již působí a spolupracují s místními partnery na co nejrychlejší humanitární reakci po prudké eskalaci konfliktu dne 24. února 2022," uvedla organizace na webových stránkách. Číslo účtu je 11771177/0300, variabilní symbol 829.

Související obsah

Zajištění základních potřeb

Přispět můžete nejen penězi, ale i hygienickými prostředky a dalšími věci, které uspokojí základní životní potřeby Ukrajinců postižených válkou. Z toho důvodu vznikla humanitární sbírka, dary dobrovolníci vybírají v neděli a v pondělí v pražské restauraci L'Osteria ve Starém Městě.

Od 10 do 18 hodin mohou lidé nosit spací pytle a deky, hygienické potřeby jako pleny, dámské vložky, zubní pasty, mýdla a další, stany, dětskou výživu či léky a zdravotnické potřeby (celý seznam naleznete ve vloženém facebookovém příspěvku níže). V pondělí večer budou tyto věci odvezeny na Ukrajinu.

https://www.facebook.com/losteria.Praha.BudovaNarodni/posts/1090319875099821

Češi pomáhají lidem z Ukrajiny, vznikají různé sbírky:

Nabídka ubytování

Řada občanů, měst, institucí i soukromých společností projevila zájem pomoci i nabídkou ubytování pro ukrajinské rodiny. Ačkoliv Česko zatím nečelí masivní uprchlické vlně, česká Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra (SUZ) tuto formu pomoci vítá.

"Velmi si toho vážíme. V případě eskalace situace budeme za nabídky pomoci, především ubytování hromadného typu, velmi rádi," uvedla Správa. Pokud byste také rádi pomohli tímto způsobem, konkrétní nabídky můžete posílat na e-mail SUZ [email protected]

Češi už na pomoc Ukrajině vybrali přes miliardu korun:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz