Zahraničí

Štáb slovenské televize obklíčili vojáci. Do vozu jim nacpali cizí ženu

V obklíčení vojáků se ocitli novináři slovenské televize Markíza. Na cestě z Mariupolu do města Záporoží vzdáleného několik set kilometrů směrem na severozápad je zdrželi ukrajinští vojáci. Ti jim sebrali nahrávací kartu a vyhrožovali zatčením.

Do nezáviděníhodné situace se dostal dvoučlenný štáb televize Markíza. Redaktora Viktora Serebryakova tam spolu s kameramanem na cestě z města Mariupolu několikrát zastavily ukrajinské hlídky. Kvůli válečnému stavu byli vojáci obzvlášť obezřetní.

Serebryakov v telefonátu popsal perné dopoledne, které má štáb za sebou. Na nádraží v Mariupolu viděli množství uprchlíků, kteří se snažili dostat do odjíždějících vlaků. Vzhledem k nestabilní situaci na Ukrajině však nebylo možné odhadnout, kam a jestli vůbec je vlaky dopraví.

Dvoučlenný štáb zamířil z Mariupolu do města Záporoží, vzdáleného více než dvě stě kilometrů směrem na severozápad. Na cestě se ale setkali s nepříjemným zátarasem vojenských hlídek. "Když jsme se chystali opustit město, tak nás obklíčilo asi pět ukrajinských vojáků, kteří chtěli, abychom jim ukázali, co jsme nahráli," popsal Serebryakov.

Související obsah

Poté, co novináři splnili jejich výzvu, aby vymazali veškerý obsah ze své nahrávací karty, ještě chtěli, aby jim kartu rovnou odevzdali. Když se štáb pokoušel argumentovat, že ta karta stojí dost peněz, přešli k výhrůžkám. "Hrozili nám, že nás na místě zatknou a nemají čas to s námi řešit," řekl Serebryakov. Požadavku vojáků se nakonec podvolili a kartu odevzdali.

O chvíli později je zastavila další hlídka, která kontrolovala auta jedoucí z a do Mariupolu. Ta štábu Markízy přidělila do auta místní lékařku, kterou vojáci chtěli dostat z fronty. "Říkali jsme jí, že jsme novináři, ale ona trvala na tom, že si radši vystoupí. Po čase přiznala, že i při ošetřování slyší lékaři střelbu na okraji Mariupolu," sdělil Serbryakov.

Související obsah

Oběma reportérům se podařilo dostat se v bezpečí do Záporoží. Na cestě, která trvala něco přes tři hodiny, nenarazili už na žádné další vojenské střety ani ukrajinskou nebo ruskou armádní techniku. Situace v Záporoží je také o poznání poklidnější než v ostřelovaném Mariupolu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz