Zahraničí

Hackeři z Anonymous vyhlásili Rusku kyberválku. Vyřadili web státní televize

Válka o Ukrajinu se rozpoutala také v kybernetickém prostoru. Ukrajinská vláda začala dokonce verbovat hackery, kteří mají chránit kritickou infrastrukturu a odrážet ruské kyberútoky. Válku vyhlásila Rusku také skupina Anonymous.

Zatímco válka o Ukrajinu zuří zatím hlavně na východě země, ta kybernetická se odehrává na celém území. Ruští hackeři ve středu vyřadili z provozu web vlády a některých bank. Podle zahraničních médií Ukrajina shání obranu proti kybernetickým útokům a na hackerských fórech hledá posily.

"Všechno je dneska hodně automatizované, to znamená, že v tom digitálním světě, když bychom chtěli, jsme schopni způsobit poměrně velké škody. Spousta hackerských skupin samozřejmě je připravena zaútočit na Rusko," vysvětluje IT expert Miloslav Lujka.

Související obsah

​Takový záměr už oznámila i anonymní skupina hackerů Anonymous. Rusku vyhlásila kybernetickou válku a přihlásila se k útoku na web ruské státní televize Russia Today. Další formou války v kyberprostoru je také šíření dezinformací.

Na to ve čtvrtek upozornil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Nepodléhejte, prosím, žádným dezinformacím a držte se těch osvědčených informačních zdrojů," vyzval občany.

Mezi dezinformační materiály patří například i video, které ve čtvrtek ráno kolovalo skoro všude, hned vedle informací o vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny. Ve skutečnosti pocházelo z ruské vojenské přehlídky v roce 2020.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz