Zahraničí

Chrání nás Duch z Kyjeva, věří Ukrajinci. Neznámý letec měl sestřelit 6 letadel

Chrání nás Duch z Kyjeva, věří Ukrajinci. Neznámý letec měl sestřelit 6 letadel
Údajný Duch z Kyjeva | Zdroj: zveřejněno Petrem Porošenkem

Velkou morální podporu mají bojující Ukrajinci také z příběhu údajného Ducha z Kyjeva. Tak je přezdíván neznámý pilot, který měl sestřelit v prvních hodinách bojů šest ruských stíhaček. Stal by se tak prvním leteckým esem v 21. století. Jestli skutečně existuje, zatím není jasné. Že jde o skutečného letce, ale tvrdí i bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, který zveřejnil i fotografii údajného pilota.

"Na fotografii je pilot MiGu-29 přezdívaný Duch z Kyjeva. Rusové se jej děsí, Ukrajinci jsou na něj hrdí. Má šest vítězství nad ruskými piloty. S tak silnou obranou Ukrajinci určitě vyhrají," napsal v pátek na twitter bývalý ukrajinský prezident Porošenko k fotografii neznámého pilota.

Příběh údajného leteckého esa ukrajinských ozbrojených sil dodává obráncům Kyjeva morální sílu od čtvrtka, kdy se začala historka na sociálních sítích šířit. Objevila se i videa zachycující ukrajinský MiG-29 nízko nad městem. Pilotovat jej má mimořádně schopný pilot, který ruskému letectvu sám způsobil obří ztráty.

Jeho příběh zveřejnil například běloruský opoziční kanál Nexta. Podle něj dokázal Duch z Kyjeva sestřelit dvě nejmodernější ruské stíhačky Su-35, jednu starší Su-27, jeden MiG-29, tedy stejný stroj, v jakém létá sám, a dva bitevníky Su-25. A to všechno stihl za prvních 30 hodin bojů.

Související obsah

​Pokud by Duch z Kyjeva skutečně existoval, stal by se prvním leteckým esem ve 21. století. Za eso jsou označováni letci, kteří si připsali alespoň pět sestřelů. Duch z Kyjeva to měl zvládnout za jediný den, což je také poměrně unikátní.

Ukrajinské ministerstvo obrany v pátek ráno sdílelo fotku MiGu-29 s popiskem, že se do letectva vrátily tucty zkušených důstojníků od kapitánů po generály, kteří byli dříve přeřazeni do zálohy. "Kdo ví, třeba je jeden z nich onen vzdušný avenger v MiGu-29, kterého často vídají nad hlavou Kyjevané," napsalo ministerstvo v narážce na marvelovskou sérii o superhrdinech. 

Zelenskyj se ohlásil z Kyjeva. Budeme bránit naši zemi, vzkazuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz