Zahraničí

"Hlídali mě andělé." Kdo je žena, která se stala tváří války na Ukrajině

"Hlídali mě andělé." Kdo je žena, která se stala tváří války na Ukrajině
Zraněná žena se stala tváří války na Ukrajině | Zdroj: Profimedia

Její fotografie obletěla celý svět. Objevila se na titulních stránkách světoznámých novin a zpravodajských webů a stala se tak tváří války na Ukrajině. Řeč je o zraněné ženě se zakrváceným obličejem po útoku ruských vojsk na východoukrajinské město Čuhujiv. Majitelkou tváře, jež se dostala i do širokého povědomí Čechů, je 53letá učitelka, která se s těžkou životní situací poprala obdivuhodným způsobem.

Olena Kurilova. Jméno, které zřejmě mnoha lidem nic neříká a přesto znají tvář jeho majitelky. Fotografie paní Oleny totiž v den útoku Ruska na Ukrajinu obletěla celý svět, Česko nevyjímaje. Záběr zachycující její zakrvácený obličej a obvázaná hlava se objevil na titulních stranách takových novin, jako jsou britské The Independent nebo The Guardian, německý Bild, španělský El Mundo, italská La Repubblica, americký The New York Post a další.

Fotografie zkrátka minula jen málokoho. Mnoho lidí si tak položilo otázku: Kdo je žena, která se stala tváří války na Ukrajině? Olena Kurilova je 53letá učitelka žijící v Čuhujivě na východě Ukrajiny. Během čtvrtečního ostřelování ruskými raketami byla zraněna střepy z roztříštěného skla.

Související obsah

​Novinářům z agentury AFP žena po propuštění z nemocnice řekla, že měla velké štěstí. "Myslím si, že mám nad sebou anděla strážného, díky kterému jsem zůstala naživu. Nikdy bych nemyslela, že se něco takového může stát. Jsem učitelka, studovala jsem historii, ale nikdy nás nenapadlo, že se to stane v naší zemi," svěřila se se svými pocity.

Po ruském útoku skončil její dům zcela zničený, bez oken a bez dveří. "I podlaha je úplně roztrhaná," prozradila paní Olena, která neztrácí odvahu a odhodlání se bránit a bojovat o život svůj i ostatních. "Vstanu a půjdu, udělám pro Ukrajinu vše, co bude v mých silách. Vždy budu stát na straně své země," dodala učitelka.

Video zachytilo moment, kdy střela zasáhla budovu v Kyjevě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz