Zahraničí

"Musím odjet domů pomoci!" Ukrajinci z Čech vyrazili bránit svoji zem

Desítky Ukrajinců odjíždí z Česka, aby se přihlásily do armády a pomohly bránit vlast proti ruské invazi. Nevědí, co je na dlouhé cestě čeká a jestli vůbec dojedou, jsou ale odhodláni položit za Ukrajinu své životy.

"Bombardují nám Kyjev, bombardují nám Charkov, musím okamžitě odjet do země pomoci," řekl štábu TV Nova Ukrajinec Dimitrij. Se svými kamarády na poslední chvíli sháněl jízdenky na nejrychlejší spoj do své vlasti. Chtějí bojovat proti ruské invazi.

"Putin je sv**ě!" ulevil si další z Ukrajinců odjíždějících z Česka. Jeden z oslovených se na rozhovor na kameru necítil, mimo záběr ale reportérovi řekl, že se o svou zemi bojí a chce za ni bojovat.

Další žena, kterou štáb potkal na autobusovém nádraží Florenc, si akorát kupovala lístek na jihozápad Ukrajiny. Jede pro svou rodinu, kterou chce přivézt do Česka. Dobře ví, že jede do války. "Může se stát cokoliv," řekla smířeně.

Záběry z ukrajinských měst a silnic hovoří za vše, nikdo není v bezpečí, během vteřiny může dopadnout ruská raketa na kterýkoliv osobní vůz.

Související obsah

​Opačným směrem cestuje paní Mariana. Přijet by měla kolem půlnoci. "Jedeme do Česka, teď jsme na Ukrajině. Odjíždí hodně lidí, moc lidí, ženy, děti, i čtyřměsíční. Bojíme se, ale jsme silní," řekla během cesty.

V sobotu uprchlíky přepravoval také humanitární vlak, který na polsko-ukrajinské hranice vypravily České dráhy. Zpátky přijel téměř prázdný. Podle informací z místa o této možnosti přepravy do bezpečí uprchlíci nevěděli.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz