Domácí

Rusové žijící v Česku s válkou nesouhlasí, stávají se ale obětmi útoků veřejnosti

V České republice žije podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zhruba 46 tisíc Rusů. Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině se mnoho z nich obává nenávistných reakcí české veřejnosti i některých politiků. Už teď čelí zejména na sociálních sítích nevybíravým komentářům.

Pan Nikolaj žije v České republice už 23 let. Přijel do Česka se svým otcem, kterému se už tehdy nelíbil vývoj situace v Rusku. "On více méně předvídal, že se to vrátí zpátky tam, kde byl Sovětský svaz," svěřil se Nikolaj.

S válkou na Ukrajině nesouhlasí a od kroků prezidenta Vladimira Putina se distancuje. "Všichni lidi, kteří odjeli z Ruska, odjeli z jednoho důvodu, že žít v tom státě normálním způsobem se nedá," dodal Nikolaj.

Ze stejného důvodu opustila Rusko před dvanácti lety i paní Natálie. "Máme strach, máme takovou obavu, že kvůli té situaci budeme mít nějaký problém s tím chováním, protože hodně lidí si myslí, že Rusové chtěli válku, to není pravda," řekla paní Natálie.

Související obsah

​V České republice teď oficiálně žije bezmála 46 tisíc ruských občanů. Jsou tak považováni za čtvrtou největší národnostní menšinu u nás. "Měli bychom pro ty, kteří tady jsou, mít cit a vnímat, kdo je a podporuje Putina, a kdo naopak se proti němu vymezuje. Měli bychom maximálně podpořit v Rusku doma všechny ty, kteří oponují té válce a oponují tomu režimu," vysvětlil sociolog Ivan Gabal.

Na sociálních sítích se ale začaly ve velké míře proti ruským občanům v Česku objevovat rusofobní komentáře. Velký rozruch vzbudil příspěvek vysokoškolského učitele Martina Dlouhého. "Každý můžeme pomoct individuálními sankcemi vůči Rusku. Nebudu učit ruské studenty," stálo v komentáři.

Související obsah

​Zástupci akademického senátu Vysoké školy ekonomické v Praze se ale od vyjádření profesora distancovali. "Na vysoké škole ekonomické v současné době studuje zhruba tisíc studentů ruské národnosti a zhruba 500 studentů z Ukrajiny a mohu garantovat to, že k žádné diskriminaci ani jedněch studentů nedochází, nedocházelo a v žádném případě ani docházet nebude," řekl rektor VŠE Petr Dvořák.

Příspěvek profesora Dlouhého na facebooku byl krátce po jeho zveřejnění smazán.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz