Přehled

Rusko nepostupuje na Ukrajině tak, jak předpokládalo. Takhle vypadá situace na frontě

Ukrajina po invazi Ruska zažívá třetí den války. Ruští vojáci jsou od pátečního rána v Kyjevě, město se stále brání. Podle zahraničních médií a vyjádření britského ministerstva obrany však Rusko nepostupuje ve válce tak dobře, jak si představovalo.

Rusko narazilo na Ukrajině na nečekaně velký odpor. Podle USA i Velké Británie ruská armáda nepostupuje tak dobře, jak čekala. "Ruský útok na ukrajinské hlavní město Kyjev probíhá pomaleji, než Kreml předpokládal," má zaznívat z nejvyšších míst amerického ministerstva obrany.

Boje v současné době probíhají na většině území Ukrajiny, největší střety jsou však hlášeny od hlavního města Kyjeva, jihu a východu země. Ruské jednotky vstupují na Ukrajinu z Běloruska, Krymu a přes samozvané separatistické republiky Doněcko a Luhansko.

Podívejte se na mapu fronty, červeně označená místa zobrazují přítomnost ruských jednotek:

Související obsah

​Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu ráno informovalo, že přes 3 500 ruských vojáků během invaze zemřelo a dalších 200 je ve vězení. Resort obrany dále tvrdí, že Rusko přišlo o 14 letadel, 8 helikoptér, 536 obrněných vozidel, 15 děl a 102 tanků. Ukrajina v pátek sestřelila také dva ruské stroje Iljušin II-76, který dokáže převézt až 150 vojáků.

Rusko tyto ztráty odmítá, ruské ministerstvo obrany v ranních hodinách uvedlo, že zasáhlo celkem 821 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny.

Ukrajinské ministerstvo obrany vyzvalo v sobotu občany, aby pomohli zmást nepřítele. Ruští vojáci se podle něj v oblasti neorientují a smazání jejich značek z různých objektů má pomoci je zmást ještě více. Státní organizace spravující silnice informovala, že sundává dopravní značky po celé zemi.

Související obsah

​Na sociálních sítích se navíc objevuje video zachycující ruské vojáky, kterým mělo dojít palivo a zůstali zaseklí na cestě. Řidič, který toto video pořídil, ruským vojákům nabídl odvoz zpět do Ruska.

Na stranu Ukrajiny se navíc podle ukrajinského prezidenta Zelenského mělo připojit už i Turecko, které ovládá přístup do Černého moře. "Děkuji svému příteli, panu prezidentovi Erdoganovi a lidu Turecka za jejich silnou podporu. Zákaz průjezdu ruských válečných lodí do Černého moře a významná vojenská a humanitární podpora Ukrajiny jsou dnes nesmírně důležité. Lidé na to nikdy nezapomenou," napsal na twitter ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Celkovou situaci a jak se vyvíjí válka na Ukrajině, můžete sledovat v tomto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz