Zahraničí

Další státy podpořily odpojení Ruska od SWIFT. Země se dostává do izolace

Vyloučení Ruska z mezinárodního bankovního systému SWIFT v sobotu podpořily další státy a je tak zase o něco pravděpodobnější. Západní mocnosti také schvalují další sankce proti Rusku, které cílí na ekonomiku, energetiku, obchod i dopravu.

Rozhodnutí o vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT by mohlo padnout v průběhu několika dní. Své stanovisko už přehodnotily Itálie, Kypr i Maďarsko. Posledním státem EU, který s tímto rozhodnutím váhá, zůstává Německo.

"Hlavně to poškodí Rusko, protože 70 procent plynu dováží do Evropy a ztratí tedy klíčový zdroj financí. Spojené státy zvažují zmrazit rezervy ruské centrální banky, což by vedlo k totálnímu kolapsu ruské měny," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Evropa ruší přístup Ruska na evropský finanční trh, Londýn zmrazil aktiva ruských bank a USA s Kanadou připravují sankce přímo proti Vladimiru Putinovi a ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Americké aerolinky Delta ruší spolupráci s ruským Aeroflotem a prakticky celá Evropa uzavírá svůj vzdušný prostor pro ruská letadla.

Související obsah

​"Až na nějaké vážné výjimky nebude možné, aby od půlnoci na neděli ruská letadla přes české území byť jenom přelétala," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Rusko přistoupilo na oplátku ke stejnému kroku.

USA spolu s Velkou Británií mrazí i aktiva ruským bankám jako třeba Rossiya a Sberbank. "Tyto banky pak fakticky přestávají fungovat a to samozřejmě znemožní a zkomplikuje financování ruského státu. I my v Česku bychom měli zvážit, zda neodebereme licenci Sberbance," navrhuje ekonom Štěpán Křeček.

V Rusku v sobotu přestaly fungovat i funkce Apple Pay a Google Pay, které umožňují platby mobilním telefonem.

Čína naopak ruskou invazi v sobotu podpořila. Zatím se stavěla ke konfliktu zdrženlivě, z posledního vyjádření Pekingu ale vyplývá, že podporuje ruskou snahu vyřešit situaci na Ukrajině vojensky.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz