Zahraničí

Zelenskyj v europarlamentu: Putin vraždí naše děti, Ukrajinci umírají za svobodu

Putin vraždí naše děti, ničí naše města a chce nám vzít svobodu. Ukrajinci jsou ale ochotní zaplatit za ni nejvyšší oběť, řekl v úterý po poledni prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k poslancům Evropského parlamentu. Zopakoval, že Ukrajina se chce stát rovnoprávným členem Evropské unie a že si to nezlomným bojem za evropské hodnoty zasloužila.

Zelenskyj vystoupil na úterním zasedání Evropského parlamentu, který jedná o válce na Ukrajině. 

"Velice rád cítím, že zde panuje jednota a že jste jednotní vy všichni, všechny státy Evropské unie. Nevěděl jsem ale, že to je cena, kterou za to budeme muset přinést. Je to pro mě a všechny Ukrajince tragédie. Ta cena, kterou platíme za tuto jednotu, je velmi vysoká. Tisíce padlých, dvě revoluce, jedna válka a pět dní invaze Ruské federace na všech frontách," řekl ukrajinský prezident.

Podle něj ukrajinští občané pokládají životy za svobodu a evropské hodnoty. "U nás se často říká, že nakonec všechny porazíme, a jsem velice rád, že o tom můžeme nejenom hovořit, ale že to vidíte. Ano, agresora překonáme, jsem o tom přesvědčen," pokračoval.

Související obsah

Úterní ráno bylo podle Zelenského mimořádně tragické, Rusko kromě dalších útoků zasáhlo raketami náměstí Svobody v Charkově.

"Přesto všechno nám naši svobodu nikdo nebude brát. Ať už se jakékoliv náměstí jmenuje v tuto chvíli jakkoliv, bude se jmenovat do budoucnosti náměstí Svobody. Nezlomí nás, jsme silní a chceme, aby naše děti přežily, a to si myslím, že je celkem férová věc, ne? Včera zabili 16 dětí a Putin bude pořád říkat, že jde o nějakou takovou či jinou operaci proti vojenské infrastruktuře. Copak ve válečných továrnách pracují děti, copak sedí děti někde na tanku, že do nich míříte řízenou střelou? Šestnáct jich včera zabil!" rozlítil se Zelenskyj.

Související obsah

​​Zelenskyj v úterý vyzval Evropskou unii, aby Ukrajinu okamžitě přijala jako členský stát. Do Bruselu poslal i oficiální žádost. Úsilí Kyjeva o vstup do sedmadvacítky podpořilo osm unijních prezidentů včetně Miloše Zemana.

Nejvyšší motivací Ukrajinců je prý boj za jejich práva, svobodu, život a přežití. "Zároveň ale také chceme být rovnoprávnými členy Evropy a věřím, že dnes jsme snad každému ukázali, že nám jde o toto. Evropská unie s námi bude daleko silnější. Jasné ale je, že bez vás bude Ukrajina osamocena. Dokázali jsme svou sílu, dokázali jsme, že minimálně jsme stejní jako vy. Tak vy dokažte, že stojíte s námi, že nás nenecháte na holičkách. Dokažte, že jste Evropané," uzavřel ukrajinský prezident.

Volodymyr Zelenskyj pronesl projev na schůzi Evropského parlamentu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz