Volodymyr Zelenskyj

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Zelenskyj odvolal šéfa Luhanské oblasti Hajdaje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý odvolal tři vysoce postavené veřejné činitele. Jedním z nich byl i šéf administrativy Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, který je jednou z nejvýraznějších postav ukrajinského odporu vůči ruské invazi. Dalšími jsou šéf Oděské oblasti Maxim Marčenko a šéf Chmelnycké oblasti Serhij Hamalé. Jejich odvolání oznámil na telegramu poslanec Taras Melnyčuk. Důvod odvolání všech tří hlav oblastí není známý.

Krátká zpráva

Pavel telefonoval s prezidentem Zelenským. Dohodli se na další spolupráci

Prezident Petr Pavel telefonoval se svým ukrajinským protějškem. Zelenskyj pogratuloval Pavlovi k oficiálnímu nástupu do funkce a nastínil aktuální situaci na frontě. "Diskutovali jsme o integraci do EU a dohodli se na další spolupráci," uvedl Zelenskyj na twitteru.

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj (*1978) je od roku 2019 ukrajinským prezidentem. Politicky se začal angažovat v roce 2018 jako kandidát na post prezidenta, kritizoval korupci v zemi, vyjádřil snahu připojit Ukrajinu k EU i NATO. Zmiňoval i potřebu ukončit konflikt na Donbasu na východě Ukrajiny a zlepšit vztahy s Ruskem. Jeho popularita i proevropská orientace z něj učinila favorita voleb, 19. května 2019 nastoupil na prezidentský post. Kontroverzi vyvolal okamitým rozpuštěním parlamentu a také nabídkou ukrajinského občanství všem Rusům. Po vyhrocení letité rusko-ukrajinské krize a invazi Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 se odmítl podřídit požadavkům ruského prezidenta Vladimira Putina, zůstal v obléhaném Kyjevě a sám se aktivně zapojil do bojů, vystupuje jako silný lídr.

Před prezidentskou funkcí se živil jako herec a moderátor. Má za sebou úspěšnou kariéru herce a komika. Slavného ukrajinského komika celý život provázel smích a dobrá nálada. Seriál Sluha národa, s Volodymyrem Zelenským, si můžete pustit už teď na Voyo.