Zahraničí

Největší chyby Putina a Rusů. Toto jim prohrává válku na Ukrajině

Největší chyby Putina a Rusů. Toto jim prohrává válku na Ukrajině
Brovary na Ukrajině | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv má Rusko nadále otevřenou cestu k vojenskému vítězství na Ukrajině, podle dvou bezpečnostních analytiků, které oslovila redakce TN.cz, mu šance na politické vítězství už unikla. "Ruský plán totálně selhal," prohlásil odborník Lukáš Visingr.

Jako školácké a amatérské chyby ruské armády označuje bezpečnostní expert Lukáš Visingr první dny invaze na Ukrajinu. Jedná se například o ruské výpady bez dostatečného zabezpečení zásobování.

"Rusové se připravovali na mírovou okupaci ukrajinského území, protože si mysleli, že je budou Ukrajinci asi vítat a že bojové operace budou maximálně nějaké lokální potlačování 'neonacistů'. Nepočítali s válkou na několika frontách, věřili své vlastní propagandě o rozvrácené Ukrajině," domnívá se Visingr.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý pro TN.cz rovněž poukázal na problematické nasazení vojáků základní služby mezi první útočící vlny. "Ani je pořádně nepoučilo prostředí, do kterého jdou, což má také v tomto případě negativní dopady," zmínil.

Související obsah

Politická prohra

I to jsou zřejmě důvody, proč dost možná Rusko zvítězí vojensky, ale politické cíle jsou prý pro něj již mimo dosah. "Z celkového strategického hlediska už Rusko prohrálo. Rusové prohráli druhý a třetí den, ten původní ruský plán totálně selhal. Vzhledem k tomu, jaké sankce likvidačního charakteru se na Rusko valí, tak i kdyby Rusové tu Ukrajinu vojensky porazili, tak ji stejně nejsou schopni ovládat, protože na trvalou okupaci ukrajinského území vzhledem k jeho velikosti je třeba kompletní ruská armáda. To je těžko představitelné," tvrdí Visingr.

Visingr shrnul tři největší chyby ruské armády a vedení země:

1. Rusové naprosto nezvládli logistiku
2. Strašlivě podcenili Ukrajince
3. Vůbec nepočítali s tím, že se takto Západ sjednotí a bude stát za Ukrajinou

  Podobně to vidí Šedivý. "Z politického hlediska je jasné, že to Rusko nemůže vyhrát. To bude pro něj obrovské zklamání a zároveň to bude pro Rusko úkol, protože se bude potýkat s obrovskými problémy ve všech oblastech své existence v mezinárodním i vnitřním prostředí," prohlásil.

  Související obsah

  ​Vojenské vítězství

  Vojensky jsou na tom Rusové lépe. Podle Visingra se jim daří nějakých úspěchů dosáhnout, navíc na jihu u pobřeží si vedou lépe než na severu u Kyjeva a u Charkova. "Rusové nakonec dosáhnou úspěchu, ale bude to velmi krvavě zaplacené. Zaplatí za to ruská armáda, ale i ukrajinské síly a ukrajinští civilisté. Až přijde na městské boje, tak Rusy čeká peklo. Bude to ale hrůza pro obě strany," dodal.

  "I když Rusové ukazují velké množství chyb, tak přece jenom postupují. A pořád mají byť malou, ale strategickou iniciativu. To, že se od počátku dopustili hodně chyb, ještě neznamená, že jsou v defenzívě," upozornil Šedivý. Rusové mají podle něj převahu v počtu vojáků i zbraní, a navíc téměř neomezeně kontrolují nebe nad Ukrajinou.

  Podívejte se na reportáž TV Nova o sankcích proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu:

  TN.cz
  Voyo

  Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

  Co byste neměli přehlédnout

  TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

  Důležité Události

  Píše se na Deník.cz