Domácí

Ministerstvo podpoří ukrajinské studenty. Univerzita odstřihne ty ruské

Ministerstvo školství dá na podporu ukrajinských studentů na českých vysokých školách 150 milionů korun. Peníze budou moci univerzity využít na běžné studium i krátkodobé pobyty. Třeba pardubická univerzita podpoří ukrajinské studenty mimořádnými stipendii a zároveň ukončí spolupráci s ruskými univerzitami. Vedení školy odsoudilo ruskou invazi a studujícím ze zasažených oblastí navíc nabízí psychologickou pomoc.

Rektor Libor Čapek řekl, že ruská agrese porušuje principy charty OSN a je mířená proti suverénnímu státu. Vypověděl tak dohody o spolupráci mezi Univerzitou Pardubice a ruskými vysokými školami.

Univerzita nabízí pomoc všem, kteří se kvůli válečnému konfliktu ocitli v problémech. Studenti mohou vyhledat pomoc odborníků i psychologů, ostatně na Akademickou poradnu Univerzity Pardubice se ve zvýšené míře už zahraniční studenti obracejí.

Související obsah

​Vedení školy navíc nabízí mimořádné stipendium všem studentům, kteří se dostanou do tíživé situace. V Pardubicích aktuálně studuje 131 Ukrajinců, škola může přijmout na krátkodobé studijní pobyty další desítky studentů z ukrajinských univerzit, kde zuří válka. Jde o Kyjev, Lvov, Mariupol, Užhorod nebo Charkov. Na to vedení vyčlenilo částku jeden a půl milionu korun.

Univerzita zároveň domlouvá další ubytovací kapacity, aby mohla přijmout více studentů. Všechny fakulty se připojují k veřejným sbírkám a vyzývají své studenty i pracovníky, aby pomohli.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz