Domácí

Google pod palbou kritiky. Jeho kroky prý pomáhají Putinovu režimu

Americký gigant Google se ocitl pod tvrdou palbou kritiky. V posledních dnech provedl kroky, které mají údajně pomáhat Putinovi a jeho režimu v Rusku. Veřejnosti nejvíc vadí, že společnost maže recenze restaurací a památek, které kritizují Kreml a běžným Rusům ukazují zprávy a fotky z ruské invaze na Ukrajinu.

Na sociálních sítích se tento týden objevila výzva, která povzbuzovala uživatele internetu k psaní recenzí prostřednictvím aplikace Google Mapy. Cílem této akce bylo informovat Rusy o hrůzách, které páchá jejich armáda na Ukrajině. Ruská státní média totiž o invazi na Ukrajině informují neobjektivně. Nazývají ji "pomocí Ukrajině", neukazují útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo a nezveřejňují ztráty, které ruská armáda utrpěla.

Lidé recenzovali všemožná místa v Moskvě, ale i v ostatních velkých ruských městech. Do recenzí popisovali aktuální situaci na Ukrajině. To se však nelíbilo firmě Google, která recenze z posledních dní nechala smazat a zakázala přidávat nové. Podle kritiků se tak připojila na stranu Kremlu. Jedním z nich je i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se k situaci vyjádřil na svém twitterovém účtu.

"Chtěl bych se zeptat společnosti Google, na které jste straně? A neříkejte, že na té neutrální, protože vám jde jen o byznys!" rozčílil se Zdechovský.

Související obsah

​Hackerská skupina Anonymous tento týden na twitteru zveřejnila zprávu v ruštině, kterou mají lidé ve svých hodnoceních zanechat. "Jídlo bylo skvělé! Bohužel nám chuť zkazil Putin svou invazí na Ukrajinu. Postavte se proti svému diktátorovi, přestaňte zabíjet nevinné lidi! Vaše vláda vám lže. Povstaňte!" uvedla skupina na své stránce.

V recenzi na restauraci Sardinie v moskevské části Chamovniki se tak například mohli Rusové dočíst o zákazu přeletu ruských letadel nad Evropou a nedostatku peněz v bankomatech, které jsou následkem útoku na Ukrajinu.

Související obsah

Podobná výzva k psaní takových recenzí se objevila i v České republice. Většina z nich už ale je smazaná, náhledy recenzí ale kolují po sociálních sítích.

Společnost Alphabet, která provozuje služby Google, patří k nejbohatším a největším firmám světa. Již dříve uvedla, že poskytne pomoc Ukrajině ve výši 15 milionů dolarů (téměř 345 milionů korun). Dále také platforma YouTube blokuje kanály propojené s televizní stanicí RT, zpravodajskou agenturou Sputnik a dalšími prokremelskými médii. I zde se ale podle kritiků dopustila chyby, když zablokovala vysílání nezávislého rádia Echo Moskvy. K situaci se Google vyjádřil až ve středu večer, kdy oznámil, že byl kanál obnoven. Zajímavostí je, že jako první zakázaly Echo Moskvy ruské úřady. Generální prokurátor nařkl Echo Moskvy ze šíření extremismu, násilí a dezinformací o válce na Ukrajině. 

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz