Domácí

Ukrajina status kandidátské země EU získá brzy, myslí si ministr Bek

Ukrajina by status kandidátské země měla získat v blízké době. Úplný vstup do Evropské unie bude ale trvat několik let. Pro TN LIVE to řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) je skoro jisté, že Česko při svém předsednictví bude podporovat přijetí Ukrajiny do EU. "Žádná jasná procedura zrychleného přijetí neexistuje a bude se muset vymýšlet od začátku," poznamenal. "Je otázkou, jak daleko budou ochotny členské země Evropské unie vyjít vstříc Ukrajině," dodal.

Otázka je to podle něj komplikovaná, protože přijetí znamená například převzetí evropské legislativy. "Názory se mění a před pár týdny nemožné se stává realitou," uvedl však. Je tedy možné, že evropské země budou vstřícnější. Největší podporu má momentálně podle Beka vstup Ukrajiny do EU ve východní Evropě.

Související obsah

Podle ministra je přirozené, že západní státy se na krizi dívají trochu jinak. "Když si vzpomenu na situaci s uprchlickou krizí v jižní Evropě, tak také my, kterých se to netýkalo, jsme na tu situaci pohlíželi poněkud s rezervou," prohlásil.

Poměrně rychle by Ukrajina mohla získat status kandidátské země. "Otevíralo by to jasný proces dalšího sbližování a také by to zlehčilo pro Ukrajinu proces čerpání evropských prostředků," sdělil Bek. Chvíli plného vstupu nedokáže odhadnout. Pravděpodobně by to ale trvalo několik let.

Související obsah

Další sankce 

Podle Beka by se měly připravovat další sankce, které by zmrazily ruský majetek v Evropské unii. Ruská federace totiž podle něj ničí ukrajinský majetek. "Je namístě uvažovat o tom, že tím, kdo se bude spolupodílet na pokrytí nákladů, bude Rusko," řekl. 

Ministr by byl raději, kdyby sankce šly dále. "Věřím, že se budou ještě zpřísňovat," sdělil. Zatím ale sankce jdou pouze tak daleko, jak se dokážou evropské země dohodnout. "To, že některé země, jako je například Maďarsko, jsou zdrženlivější, je fakt," sdělil. Důležité ale podle něj je, že jsou státy jednotné.

Změny v energetice

O případné evropské armádě se bude ještě jednat. "Platí ale to, že česká vláda je k této myšlence spíše rezervovaná," avizoval. Green Deal podle Beka stále zůstane. Lidé, kteří říkají, že by se měl zrušit, nejsou podle jeho názoru analytici, ale spíše lobbisté.

Česká vláda se v blízké době chystá ke změnám v energetice, aby byla země méně závislá na Rusku. "Přijde zrychlení budování obnovitelných zdrojů, diverzifikace zdrojů fosilních paliv, které nezbytně potřebujeme, jako je ropa nebo plyn," předpověděl. Je podle něj možné, že se změní přístup k uhlí, spousta členských zemí totiž bude nějakou rezervu chtít mít. "Teď se musíme soustředit na to, abychom co nejdříve snížili závislost členských zemí na Rusku," upozornil.

Související obsah

"Scénář, že sem nebude proudit žádný ruský plyn, je krizový, asi bychom to zvládli, ale za velkých nákladů," informoval Bek. "Závislost na ruských fosilních palivech nám svazuje ruce," řekl. Je rád, že Německo dalo projekt Nord Stream 2 k ledu. "Byl bych rád, kdybychom velmi rychle z této závislosti vycouvali," doplnil.

Debatovat se teď bude o tom, jak zmírnit dopady na domácnosti a průmysl. "Myslím, že nás čeká doba, kdy budeme muset využívat veřejných prostředků k tomu, abychom kompenzovali náklady, které budou vyšší. A uvidíme, jak se bude vyvíjet situace s cenami energií, ale už teď jsou vysoko. Vláda i Evropská komise to budou muset řešit," avizoval.

Související obsah

Zvyšuje se šance návštěvy Bidena

Možnost, že do Prahy přijede na začátek českého předsednictví prezident Spojených států amerických Joe Biden, se podle Beka zvyšuje. "Pro nás je tato možnost velmi atraktivní," prohlásil. Bylo by podle něj vhodné, aby společně Evropská unie a USA prokázaly jednotu.

Bidenovu návštěvu by neměly ohrozit ani dřívější proruské postoje prezidenta Miloše Zemana. Český prezident podle Beka v poslední době změnil názor. "Měl by zvážit, kteří lidé jsou okolo něj v této citlivé době," poznamenal Bek.

O rozhovoru s Mikulášem Bekem jsme informovali také v Televizních novinách: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz