Zahraničí

ON-LINE: Po silném ostřelování vypukl v Záporožské jaderné elektrárně požár, riziko ale prý nehrozí

V jaderné elektrárně Záporoží vypukl v důsledku silného ostřelování požár. Starosta města Energodar, vedle kterého elektrárna leží, vyzval k okamžitému ukončení palby. Podle ředitele elektrárny je bezpečnost zajištěna a radiace v normě. Agentura AFP s odkazem na ukrajinské pohotovostní složky nad ránem uvedla, že požár v elektrárně je již uhašen.

  • V důsledku silného ostřelování vypukl v Záporožské jaderné elektrárně požár
  • Od začátku invaze opustilo podle OSN Ukrajinu už milion lidí.
  • Rusové u Oděsy potopili estonskou nákladní loď. Čtyři lidé zemřeli.
  • Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se některé státy připravují na válku s Ruskem.
  • Kyjev navzdory masivním útokům vzdoruje ruské armádě.
  • Město Cherson dobyli Rusové.
  • Při ostřelování města Izjum zemřelo šest dospělých a dvě děti.
  • Mezinárodní trestní soud v Haagu zahájil vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.
  • Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést do nejvyšší pohotovosti jaderné síly.
  • Ruský generálmajor Andrej Suchovětský je po smrti. Měl ho zastřelit sniper

Agentura Nexta přinesla v pátek kolem druhé hodiny ranní informaci, že v důsledku silného ostřelování vypukl v Záporožské jaderné elektrárně. Rozsah požáru a jeho důsledky zatím nejsou jasné. Hasiči se kvůli pokračující palbě nemohli zpočátku na místo dostat. Starosta města Energodar Dmitrij Orlov vyzval k okamžitému ukončení palby.

Podle agentury AP byla po druhé hodině ranní v okolí elektrárny zvýšená radiace. Tuto informaci ale kole třetí hodiny vyvrátil ředitel elektrárny, podle nějž je bezpečnost zajištěna. Požár prý vypukl ve výcvikové budově a hasiči mohou dovnitř. Celková radilologická situace v Evropě byla podle veřejně dostupných dat v pořádku. O situaci v noci hovořil podle AFP americký prezident Biden s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Část elektrárny prochází rekonstrukcí a některé bloky jsou odstavené, i tak je v nich ale jaderné palivo. Ukrajinské pohotovostní složky nad ránem oznámily, že požár se podařilo uhasit.

Ruská armáda ve čtvrtek potopila u přístavního města Oděsa estonskou nákladní loď. "Posádka se skládala z šesti členů. Dva lidé se zachránili a míří k břehu. Čtyři námořníci se utopili a zůstali ve vraku lodi," uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

Silnému ostřelování čelí město Mariupol. Podle tamního místostarosty Sergeje Orlova je město dočista obklíčené ruskou armádou. Starosta Vadym Bojčenko hovoří o humanitární katastrofě. "Blokují dodávky elektřiny, vody i tepla. Poškodili železnici a zničili mosty. Rozbili vlaky, abychom nemohli evakuovat ženy, děti a seniory," řekl CNN.

Související obsah

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ve čtvrtek vyjádřil k současné situaci. "Jsem přesvědčený, že svět Rusko poslouchá, ale nakolik ho slyší, je otázkou. Nám teď nikdo nenaslouchá," řekl Lavrov. Podle něj se některé zahraniční hlavy států připravují na válku. "Umírají ženy a děti, to je špatné. Jsem přesvědčen, že se podaří něčeho dosáhnout," uvedl s tím, že věří v dohodu.

Řada ukrajinských měst včetně Kyjeva čelila ostřelování také v noci na čtvrtek. Hlavní město však i nadále útokům odolává. Kolem půlnoci bomba zasáhla věžák a obytný dům ve městě Izjum. Zemřelo šest dospělých lidí a dvě děti. Rusové dobyli ve středu město Cherson. Situaci potvrdil ve čtvrtek tamní starosta Igor Kolychajev. "Požádal jsem je, aby nestříleli lidi. Nemáme tu žádnou armádu, jen lidi, co tu žijí a chtějí žít," řekl. Za posledních 24 hodin zemřelo po ruských útocích v oblasti východního Charkova 34 civilistů a zranilo se 285 lidí. Uvedla to ukrajinská pohotovostní služba.

Další informace o bojích, které se odehrály v noci na čtvrtek, najdete v tomto článku na TN.cz.

Mezinárodní trestní soud v Haagu začal oficiálně vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině. Informoval o tom hlavní prokurátor soudu Karim Ahmad Khan.

"Mému úřadu je umožněno zahájit vyšetřování situace na Ukrajině od 21. listopadu 2013. Do vyšetřování se tak zahrnou všechna minulá i současná obvinění z vojenských zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy, kterých se dopustil kdokoli a kdykoli na území Ukrajiny," uvedl Khan.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že po sedmi dnech ruského útoku situace dospěla na Ukrajině k nejrychlejšímu exodu uprchlíků v tomto století. Území Ukrajiny měl opustit už jeden milion lidí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval před třetí světovou válkou. Ta by se dle něj totiž neobešla bez jaderných zbraní, a byla by tak doslova ničivá. "Rusko, které zahájilo speciální vojenskou operaci proti Ukrajině, by čelilo skutečnému nebezpečí, kdyby tato země získala jaderné zbraně," uvedl.

Související obsah

V pondělí proběhlo mírové jednání ukrajinských a ruských představitelů na ukrajinsko-běloruské hranici. Ukrajina požadovala okamžité příměří a stažení ruských vojsk z Ukrajiny, to se ale nestalo. Obě znepřátelené země představily svoje požadavky a nechaly si zatím lhůtu na rozmyšlenou.

Ruská invaze na Ukrajinu začala ve čtvrtek minulý týden. O prvním dni konfliktu si můžete přečíst v tomto článku. Podrobnosti o druhém dni války najdete zde. Zprávy ze třetího dne pak pod tímto odkazem. Informace o čtvrtém dni jsou dostupné zde. O pátém dni konfliktu se dozvíte v tomto článku. Zprávy ze šestého dne naleznete v tomto odkazu.

Ruská invaze podle odborníků nepostupuje tak rychle, jak si Vladimir Putin představoval. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz