Domácí

Část českých firem zpřísňuje ochranu. Vyrábí vojenský materiál či výbušniny

Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině zpřísňují české strategické firmy svou ochranu. Jde například o výrobce vojenského materiálu nebo výbušnin.

V Pardubicích například sídlí firma Retia, která vyvíjí radary, protiletadlové raketové prostředky i komunikační systémy. A dodává je nejen české armádě, ale i spojencům NATO. Vedení společnosti televizi Nova potvrdilo, že zpřísňuje ochranu svých objektů.

Podobně mluví i český výrobce výbušnin, tedy firma Explosia, která do světa vyváží více než polovinu svých produktů. Jde zejména o plastické výbušniny, neznámějším výrobkem je trhavina Semtex. Ale také produkuje střelný prach nebo pyrotechnické komponenty do leteckých záchranných systémů. Společnost, která zaměstnává zhruba 500 lidí, vydala prohlášení, že aktivovala první stupeň zvýšených bezpečnostních opatření. O co ale konkrétně jde, firma nechce specifikovat.

Související obsah

​Ve městě sídlí i výrobce olejů Paramo, který spadá pod společnost Orlen. Ta vydala prohlášení, že je součástí kritické infrastruktury státu a má připravené krizové scénáře. Podnik aktivoval interní bezpečnostní štáb, ale jaké konkrétní opatření přijal říct nemůže s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti.

O vyjádření TV Nova žádala i Správu hmotných rezerv, která se stará o obří zásobníky pohonných hmot, ale ta rovnou odmítla opatření komentovat.

lud, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz