Zahraničí

Uprchlíci utíkají do Polska. Na hranicích mrznou ukrajinské matky s dětmi

Ukrajinu už podle OSN opustilo přes milion lidí. Pro zhruba polovinu z nich je cílovou nebo přestupní destinací sousední Polsko. Na hranicích teď mrznou ukrajinské matky se svými dětmi.

Kolem půl deváté večer tamního času štáb TV Nova vyrazil k přechodu Korczova-Krakowiec na ukrajinsko-polských hranicích. V dlouhých frontách se tam mačkaly ženy s plačícími dětmi v náručích, které unikly válce.

Mezi nimi byla i matka dvou dětí z Kyjeva. Její manžel zůstal doma, ona sama si v panice ani nestihla pořádně sbalit věci na cestu. Doufá, že jí v Polsku, kam míří, pomohou dobrovolníci. "Jsem vyčerpaná, protože můj syn chce být pořád v mém náručí. Bolí mě strašně záda," řekla.

Související obsah

Vedle sotva čtyřletého dítěte, které držela v náručí, mnohahodinové čekání absolvoval i její starší syn Andrij. Hrůzy, které zažil, mu už nejspíš navždy zůstanou v paměti. "Slyšeli jsme bombardování a pravděpodobně i ostřelování nedaleko místa, kde jsme žili. Bydlíme vedle letiště a naše oblast byla jedním z hlavních terčů ruské armády," sdělil Andrij.

Uprchlíkům nezbývá než stát v mrazu a doufat, že je ukrajinská a polská pohraniční stráž brzy vpustí do sousedního Polska. Velká část žadatelů o azyl sem přijela ze Lvova, kam teď míří většina Ukrajinců prchajících do Evropy. Mnozí z nich jsou na cestě už několik dní.

Související obsah

"Tohle je už naše druhá válka. Poprvé jsme museli utéct v roce 2014, takže teď je to už podruhé, co jsme museli uprchnout. Mám tu s sebou pět dětí," prohlásila jedna z uprchlic.

Překročení západní hranice je pro matky s dětmi opravdu náročné. Cesta ze Lvova je dlouhá 100 kilometrů. Běžně by trvala jen něco málo přes hodinu, teď zabere deset hodin i víc. Dlouhé čekání se jim proto snaží usnadnit dobrovolníci a hasiči, kteří lidem na místě rozdávají teplé přikrývky a další životně důležitě věci.

kdu,TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz