Domácí

Nohavicovi zrušili v Polsku už všechny koncerty. Poslal ráznou odpověď

Českého písničkáře Jaromíra Nohavicu považují v Polsku za přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. V roce 2018 od něj zpěvák převzal Puškinovu medaili a minulý týden po ruské invazi na Ukrajinu prohlásil, že ji vracet nehodlá. Nohavicovo polské turné je tak v troskách, odřekla ho už všechna města, kde měl vystupovat.

Poláci od něj dali ruce nenávratně pryč. Nohavica měl koncem března vyrazit na turné po Polsku se zastávkami v Toruni, Gdaňsku, Varšavě, Krakově a Katovicích. Všechna města už ale jeho koncerty zrušila.

"Nedokážeme si představit, že by tady během války mezi Ruskem a Ukrajinou vystupoval," řekl polskému portálu Onet mluvčí katovické radnice Łukasz Kałębasiak.

Náhradu za zrušené polské koncerty písničkář neplánuje. "Mí fanoušci dobře vědí, kde mě najdou," řekl TN.cz Nohavica.

Související obsah

Nohavica je trnem nejenom v polském oku kvůli Puškinově medaili. V roce 2018 mu ji udělil ruský prezident Putin za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Od Putina ji převzal přímo v Kremlu. Po útoku Ruska na Ukrajinu uvedl, že medaili určitě vracet nebude, protože ji nedostal za válčení.

Puškinova medaile je ocenění, které se od roku 1999 uděluje ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Dalším jejím českým držitelem je i exprezident Václav Klaus.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz