Zahraničí

Zelenskyj k NATO: Dali jste zelenou dalšímu bombardování Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval NATO, že na pátečním summitu opět odmítlo vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu. V projevu k národu v noci na sobotu uvedl, že aliance dala zelenou bombardování ukrajinských měst a vesnic.

“Všichni lidé, kteří ode dneška zemřou, zemřou také kvůli vám. Kvůli vaší slabosti, kvůli vaší nejednotě," citovala Zelenského slova televize BBC.

Summit NATO označil za slabý a zmatený, na druhé straně velmi ocenil pomoc jednotlivých zemí aliance.

NATO a západní země odmítají zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou od počátku ruské invaze s tím, že by je to zavleklo do válečného konfliktu s Ruskem. Při vymáhání zákazu by totiž museli útočit na ruská letadla, což by mohlo eskalovat až ke třetí světové válce.

Související obsah

​Zelenského naléhavost ohledně bezletové zóny vychází z posunu ruské strategie. Po selhání rychlého útoku s cílem obsadit Kyjev a sesadit ukrajinskou vládu začala ruská armáda stále častěji místo vojenských cílů bombardovat města, aby je donutila ke kapitulaci. To vede ke stále většímu počtu civilních obětí, uvedla CNN s odkazem na představitele NATO a západních zemí s tím, že tyto útoky se budou stupňovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz