Ekonomika

Rubl je na historickém dnu. Moskevská burza zůstává zavřená

Na ruskou ekonomiku začínají dopadat sankce uvalené Západem kvůli invazi na Ukrajinu. Rubl se propadl na historické dno, americký dolar stojí přes 120 rublů. Moskevská burza zůstává pořád zavřená, a investoři tak nemohou prodávat ani nakupovat akcie.

Už během prvního dne invaze se ruští ekonomové rozhodli, že burzu raději ani neotevřou. Důvodem bylo zabránit volnému pádu akcií, který předpovídají téměř všichni experti.

"Proto ani burzu neotevírají. Kdyby ji přeci jen otevřeli, tak ten propad by byl tak výrazný, že by ji zase museli zavřít," myslí si ekonom Štěpán Křeček. "Je to vlastně to nejhorší, co se může stát z pohledu investorů. Protože investor v ten moment nemá možnost jakýmkoliv způsobem nakládat se svojí investicí a je vlastně zamčen v investici. Stává se vlastně takovým rukojmím," poznamenal ekonom a mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík.

Ve světě byznysu je důvěra v ruskou ekonomiku na bodě nula, hodnota rublu se dramaticky propadá. "Například Česká národní banka přestala zveřejňovat kurz koruny vůči rublu. Je zřejmé, že těch omezení kolem toho trhu je celá řada. Obchodovat v rublech by byl problém," vysvětlil Křeček.

Související obsah

Moskevská burza by se měla znovu otevřít v horizontu týdnů. Do té doby firmy nebudou mít přístup k penězům a může se stát, že nebudou konkurence schopné. "Bude to mít samozřejmě dopad na naši ekonomiku v tom smyslu, že tam jsou obchodovány firmy, které dodávají plyn. Ten je klíčovou surovinou pro všechny země v rámci Evropy," uvedl Kovařík.

Právě kvůli obchodu s plynem mezi Ruskem a Evropou se vyřazení z platebního systému SWIFT zatím netýká například banky, kterou vlastní ruská společnost Gazprom.

Proč je moskevská burza zavřená? Podívejte se na rozhovor s ekonomem Lukášem Kovandou:

Natálie Chocholoušová, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz