Zahraničí

Ostřelovaným Ukrajincům ruští rodiče nevěří. Útočíte na sebe sami, tvrdí jim

Ostřelovaným Ukrajincům ruští rodiče nevěří. Útočíte na sebe sami, tvrdí jim
Situace na Ukrajině | Zdroj: Profimedia/ AFP PHOTO / Tisková služba ministerstva pro mimořádné události

Ruska nevěří své 25leté dceři Oleksandře, která žije v dlouhodobě ostřelovaném Charkově. Ruští vojáci by totiž podle matky na civilisty nikdy neútočili. Ukrajinci na sebe prý útočí sami.

Se svou matkou telefonuje 25letá Oleksandra z Ukrajiny často. Je totiž jednou z mnoha lidí na Ukrajině, kteří mají rodinu v Rusku. Svou matku ale nemůže přesvědčit o tom, že je v nebezpečí, řekla BBC.

Matce do Moskvy volala hned poté, co začalo ostřelování Charkova. Dokonce jí poslala videa. "Nechtěla jsem rodiče děsit, ale přímo jsem jim řekla, že civilisté a děti umírají," prohlásila Oleksandra. "Ačkoli se o mě bojí, říkají, že je to nejspíše omyl a ruští vojáci by nikdy na civilisty neútočili. Prý to jsou Ukrajinci, kteří útočí na vlastní lidi," dodala.

Související obsah

Podle Oleksandry za názory její matky mohou přísně kontrolovaná ruská média. "Vážně mě vyděsilo, že má máma přesně citovala ruskou televizi. Prostě vymývají lidem hlavy," myslí si. Její rodiče ji totiž přesvědčují, že ruské jednotky přišly Ukrajinu osvobodit.

Během rozhovoru pro BBC bylo v pozadí slyšet ostřelování a několikrát vypadlo připojení. "Už si ani nepamatuju, jak zní ticho," tvrdí Oleksandra. 

Podobný problém má Mikchajlo z Kyjeva. Ten svou ženu a děti odvezl kvůli válce do bezpečí do Maďarska. Poté se vrátil na Ukrajinu, aby mohl bojovat. Celou dobu se divil, že mu jeho otec, který žije v ruském městě Nižnij Novgorod, ani nezavolal.

Související obsah

Když se rozhodl tátu sám kontaktovat a vše mu popsat, jeho otec mu řekl, že si vymýšlí. Žádná válka podle něj není a Rusové jen osvobozují Ukrajinu od nacistů. "Můj vlastní otec mi nevěří, ví přitom, že jsem tady, vidím to všechno vlastníma očima. A má matka, jeho exmanželka, to také zažívá," zalitoval Mikchajlo, jehož matka a babička se kvůli bombardování schovávají v koupelně.

Ruská média jsou státem dlouhodobě tvrdě kontrolovaná. Podle nedávno schváleného zákona je například zakázáno nazývat současnou agresi válkou. Používat mohou jen termín "speciální vojenská operace". Několik nezávislých médií proto muselo skončit.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz