Zahraničí

Putin: Bezletovou zónu nad Ukrajinou budeme považovat za útok

Putin: Bezletovou zónu nad Ukrajinou budeme považovat za útok
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Jakákoliv země, která vyhlásí bezletovou zónu nad Ukrajinou, se tím přímo zapojí do ozbrojeného konfliktu s Ruskem. V sobotu to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Kyjev opakovaně žádá Severoatlantickou alianci (NATO) o zavedení bezletového prostoru, ta je k tomu zdrženlivá. Moskva by podle Putina okamžitě odpověděla.

Vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou bude Moskva vnímat jako útok. "Jakýkoliv pohyb v tomto směru budeme považovat za účast na ozbrojeném konfliktu. Okamžitě odpovíme a je jedno, čeho jsou tyto země členy," řekl Putin během setkání se zaměstnanci ruské letecké společnosti Aeroflot.

Rusko od minulého týdne ekonomicky drtí sankce uvalené Západem. Putin i při zmínce o nich volil agresivní rétoriku. "Sankce, které jsou proti nám uvalovány, jsou jako vyhlášení války Rusku. Naštěstí k tomu ještě nedošlo," prohlásil.

Šéf Kremlu zároveň odmítl, že by uvažoval o zavedení stanného práva. Ukrajinští analytici přitom tvrdili, že k tomu dojde už v pátek. Rusko by tím mohlo předejít masovým demonstracím proti válce. "Stanné právo by se mělo zavést pouze v případech, kdy dojde k vnější agresi vůči Rusku. Momentálně se to neděje a doufám, že ani nebude," uzavřel Putin.

Související obsah

​Po vyhlášení bezletové zóny opakovaně volá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Špičky NATO to na pátečním summitu odmítly. Generální tajemník Jens Stoltenberg uvedl, že aliance do války nebude zasahovat, aby předešla přímým střetům s Ruskem a vyostření konfliktu.

Zelenskyj označil summit za zmatený. "Všichni lidé, kteří ode dneška zemřou, zemřou také kvůli vám. Kvůli vaší slabosti a nejednotě," vzkázal do Bruselu.

NATO se bezletové zóně brání proto, že by ji muselo vymáhat, tedy sestřelovat ruské letouny, které by na ukrajinské nebe vstoupily.

Putin obvinil Ukrajince, že používají civilisty jako živé štíty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz