Ekonomika

Za litr benzínu i nafty přes 50 korun. Ekonomové mluví o černém scénáři pro Česko

Pohonné hmoty v Česku jsou nejdražší v historii. Litr benzínu se aktuálně prodává v průměru za 41,60 koruny, nafta je dokonce o 70 haléřů dražší. Jen za poslední dva dny ceny vyskočily o více než tři koruny. Odborníci očekávají, že kvůli pokračující ruské invazi ceny ještě výrazně porostou.

Válka na Ukrajině zdražila ropu a oslabila korunu. Výsledkem je zdražení pohonných hmot. Na dálnici D5 u Plzně zdražila za jediný den nafta o korunu. Nejdražší benzín v Plzeňském kraji mají v Kralovicích. Za litr tady zaplatíte 43,90. Cena nafty překročila 46 korun.

Denně pohonné hmoty zdražují prakticky všude. "Tohle je podle mě jen začátek a jsem přesvědčen, že se velmi brzy dočkáme cen nad 50 korun," upozornil ekonom Jiří Linhart.

Související obsah

​Obyvatelům v polském pohraničí se vyplatí tankovat u sousedů. Na začátku února tamní vláda snížila na šest měsíců daň u pohonných hmot, aby zmírnila dopad růstu cen na obyvatele. I když ceny pohonných hmot například na jedné z polských čerpacích stanic stouply za jeden den o dvě koruny, litr benzínu tam vyjde na zhruba 35 korun za litr.

Černý scénář by podle ekonomů nastal, pokud by ropovodem Družba přestala do Evropy proudit ropa. To bychom se podle ekonomů mohli dočkat cen výrazně nad 50 korunami za litr.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz