Domácí

Zdražování do Česka dorazilo dřív. Kvůli válce rostou ceny rychleji, než se čekalo

Zdražování do Česka dorazilo dřív. Kvůli válce rostou ceny rychleji, než se čekalo
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Válka na Ukrajině se na české ekonomice začala podepisovat rychleji, než se očekávalo. Ceny pohonných hmot v Česku během jediného týdne vyletěly zhruba o dvě koruny a brzy Češi budou tankovat ještě dráž. Barel ropy se nyní ve světě vykupuje za 118 dolarů, česká koruna navíc postupně oslabuje. Podle ekonomů dochází ke zdražování jak v zemědělském, tak v energetickém sektoru.

Na Ukrajině se válčí týden, už nyní lze ale pozorovat první dopady na českou ekonomiku. Řidiči tankují benzín a naftu za historicky nejvyšší ceny. Strmě letí vzhůru ceny nejen ropy, ale také zemědělských a energetických komodit. V tomto případě ekonomové očekávají, že do problémů by se mohli dostat zejména lidé, kteří nemají zafixované ceny za plyn a elektřinu, a pak také menší dodavatelé energií.

"Určitě můžeme říct, že válka má proinflační efekt a podporuje zdražování. Bohužel už před válkou jsme se potýkali s vysokou inflací a teď kvůli válce inflace ještě výrazně vzroste," upozorňuje ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Zdražování ropy a tankování

Dramatický je zejména nárůst cen ropy. "Nyní se obchoduje za 118 dolarů za barel. Trh s ropou se chová v tuto chvíli panicky a nelze vyloučit, že cena ropy bude dál stoupat," varuje Křeček.

Zdražování pohonných hmot už řidiči v Česku mohli pocítit. Zatímco obvykle se zpoždění mezi ropným trhem a cenami na čerpacích stanicích pohybuje okolo dvou až tří týdnů, tentokrát ceny vyletěly za pouhých sedm dní. Za litr benzínu i nafty zaplatí Češi nyní zhruba o dvě koruny více.

Související obsah

​"Pohonné hmoty zdražily rychleji, než se čekalo. Je to kvůli tomu, že Západ o víkendu uvalil velmi těžké sankce na Rusko, a i když zatím nejsou uvaleny na energetiku, na trzích panuje velká obava, že i na tu nakonec dopadnou," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda. "V tomto případě také pumpaři využili situace a nečekali ani na to, až dojdou ty nejstarší zásoby. Už nyní navýšili ceny," dodává Křeček.

Na rychlý růst cen může mít vliv nejen riziková přirážka, ale také síla české koruny. "Během invaze začala koruna prudce oslabovat," vysvětluje Křeček. Investoři se během ruské invaze raději zaměřují na stabilnější měny. Zatímco ještě 22. února byl kurz české koruny 21,60 za dolar, nyní je to už 23,30 koruny.

Související obsah

Zemědělství a potravinářství

Další výrazné zdražování je možné pozorovat v zemědělském a potravinářském průmyslu. "U některých typů produktů vidíme nárůsty cen o desítky procent. Týká se to třeba rostlinné výroby. Olejniny, obiloviny, tam jsou ty nárůsty extrémní," říká Křeček. "Třeba pšenice zdražuje proto, že Ukrajina je obilnice světa," dodává Kovanda.

Zdražují také látky potřebné pro výrobu hnojiv, což se promítne nejen do koncových cen zemědělských výrobků, ale může se to projevit i na menší úrodě. "V každém scénáři je jasné, že bude docházet ke zdražování potravin a energií, a náklady na život lidí tak výrazně porostou," dodává Křeček. "Určitě to pocítíme ještě během tohoto roku," zakončuje Kovanda.

Sankce proti Rusku zasáhnou i ekonomiky evropských zemí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz