Zahraničí

Ukrajinců už uprchlo přes milion a půl, nejvíc jich na západ míří ze Lvova

V pátek přešlo do Polska z Ukrajiny přes sto tisíc lidí. Je to nejvíc od začátku ruské invaze. Celkem už se do Polska z Ukrajiny dostalo 800 tisíc lidí. Od prvního dne války nejvíc lidí prochází přes ukrajinský Lvov.

Lvov je poslední větší město před západní hranicí Ukrajiny, kam v posledních dnech míří desetitisíce lidí z celé země. Místní nádraží se stalo centrem uprchlické vlny, přichází sem hlavně matky s malými dětmi, ale i staří lidé, výjimkou nejsou ani zranění nebo nemocní.

"Jsme na cestě tři dny. Budu plakat, míříme do Německa. Mladší syn, starší syn, jdeme z Kyjeva," popisují. Paní Maria míří z Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země na západ s celkem sedmi dětmi.

Podobné osudy mají i další uprchlíci. "Blízko nás se odehrávala bitva mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami. Bojím se, bojím se o svou rodinu. Mám malého bratra, mladou ženu, situace je opravdu špatná. Míříme do nějakého malého města ve Lvovské oblasti," říká jeden z nich.

Související obsah

​Na ukrajinské straně hranice ale většinou plánují zůstat jen skupinky, které přicházejí i s muži. Muže mladší 60 let totiž přes hranice nepustí. Naprostá většina uprchlíků před válkou má ale namířeno dál.

Z nádraží ve Lvově lidé buď pokračují dál vlakem nebo autobusem, vyzvedávají je tam ale auty i skupinky dobrovolníků.

Mezi nimi i Češi. "Snažíme se přímo tady ve Lvově najít lidi, kteří jsou nějakým způsobem zdravotně handicapovaní, a snažíme se je dostat do bezpečí, většinou je vozíme přímo do České republiky," uvedl Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR.

V sobotu jím do Pardubic zamířila například hluchoněmá matka se dvěma podobně postiženými dětmi. Dobrovolníci ale pracují i na tom, aby lidé, kteří tu musí čekat, trpěli co nejméně. Nabízejí jim tady aspoň nějaké jídlo nebo čaj.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz