Zahraničí

Ukrajinců už uprchlo přes milion a půl, nejvíc jich na západ míří ze Lvova

V pátek přešlo do Polska z Ukrajiny přes sto tisíc lidí. Je to nejvíc od začátku ruské invaze. Celkem už se do Polska z Ukrajiny dostalo 800 tisíc lidí. Od prvního dne války nejvíc lidí prochází přes ukrajinský Lvov.

Lvov je poslední větší město před západní hranicí Ukrajiny, kam v posledních dnech míří desetitisíce lidí z celé země. Místní nádraží se stalo centrem uprchlické vlny, přichází sem hlavně matky s malými dětmi, ale i staří lidé, výjimkou nejsou ani zranění nebo nemocní.

"Jsme na cestě tři dny. Budu plakat, míříme do Německa. Mladší syn, starší syn, jdeme z Kyjeva," popisují. Paní Maria míří z Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země na západ s celkem sedmi dětmi.

Podobné osudy mají i další uprchlíci. "Blízko nás se odehrávala bitva mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami. Bojím se, bojím se o svou rodinu. Mám malého bratra, mladou ženu, situace je opravdu špatná. Míříme do nějakého malého města ve Lvovské oblasti," říká jeden z nich.

Související obsah

​Na ukrajinské straně hranice ale většinou plánují zůstat jen skupinky, které přicházejí i s muži. Muže mladší 60 let totiž přes hranice nepustí. Naprostá většina uprchlíků před válkou má ale namířeno dál.

Z nádraží ve Lvově lidé buď pokračují dál vlakem nebo autobusem, vyzvedávají je tam ale auty i skupinky dobrovolníků.

Mezi nimi i Češi. "Snažíme se přímo tady ve Lvově najít lidi, kteří jsou nějakým způsobem zdravotně handicapovaní, a snažíme se je dostat do bezpečí, většinou je vozíme přímo do České republiky," uvedl Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR.

V sobotu jím do Pardubic zamířila například hluchoněmá matka se dvěma podobně postiženými dětmi. Dobrovolníci ale pracují i na tom, aby lidé, kteří tu musí čekat, trpěli co nejméně. Nabízejí jim tady aspoň nějaké jídlo nebo čaj.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz