Domácí

"Ruský útok na Ukrajinu změnil všechno," říká Fiala. Pro Čechy má vzkaz

S postupující ruskou invazí na Ukrajině se dostala do pozadí zájmu Čechů dokonce i energetická krize. Své peníze v době rostoucí inflace věnují potřebnějším a zajímají se více o to, jaké nebezpečí válka pro Česko představuje. "Ruský útok na Ukrajinu změnil všechno," zhodnotil premiér Per Fiala (ODS) a odpověděl na nejčastější otázky Čechů, které souvisejí s válkou na Ukrajině a dopady na naši zemi.

Premiér Petr Fiala promluvil prostřednictvím svého pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily k Čechům. Poděkoval jim za solidaritu, kterou projevují Ukrajincům, a vzkázal jim, aby se nebáli jaderného útoku ani žádných dalších bezpečnostních hrozeb pro Česko.

"To, co se tam (na Ukrajině) odehrává, je opravdu hrozné," připustil Fiala. "Chtěl bych všem občanům České republiky říct, že není důvod se bát. České republice nic nehrozí. Vím, že když to říkám a Ukrajina je 300 km od naší hranice, tedy kousek od nás probíhá tak strašná válka, tak si lidé říkají: ‘Ten se nás snaží uklidnit, je to v popisu jeho práce, je to předseda vlády.‘ Tak to ale není. Já to říkám naprosto přesvědčeně. Jsme součástí Severoatlantické aliance, která je obranným společenstvím, připraveným bránit každý centimetr území svých členských států, to ví i Putin," prohlásil premiér.

Pravděpodobnost, že by ruský prezident použil jaderné zbraně, je podle Fialy minimální. Zdůraznil, že hlavní efekt těchto zbraní má být odstrašující. "I Putin ví, že by to byl konec, a to i pro Rusko. Mělo by to nedozírné následky. Sleduje tím jedinou věc, chce nás znejistit, zneklidnit, zasít obavy ve společnosti a rozdělit společnosti demokratického Západu," sdělil Fiala.

Související obsah

​Rusko označil za imperiální diktátorskou říši, která má tendence se rozšiřovat. Putin podle něj dělá vše pro to, aby mohl obnovit hranice bývalého Sovětského svazu. "Jediná odpověď může být rozhodný a tvrdý postoj Západu. A toho se nám dostává," dodal.

"Jakákoliv slabost znamená povzbuzení jít dál," vysvětlil, proč se podle něj nevyplatí přistupovat na požadavky Putina. Zmínil i Mnichov 1938 a "neúspěšný pokus obětovat kousek nějaké země ve prospěch údajně světového míru". "Chrání nás síla a odhodlání tu sílu použít," řekl.

Češi se mají připravit na to, že dopady na Česko budou spíše ekonomické. Už nyní zdražují pohonné hmoty a očekává se i další nárůst cen energií. "Bude to mít dopady na ekonomiku, na rozpočet, na naši životní úroveň. Jsem ale přesvědčen, že příští rok to může být lepší, jsme silná ekonomika," přislíbil.

"Jsme připraveni na různé scénáře," dodal s tím, že Česko uvolnilo prostředky na pomoc uprchlíkům, ale snaží se také zajistit energetickou soběstačnost do budoucna. "Zásoby elektřiny i plynu máme," uklidnil.

Pomoc uprchlíkům podle něj musí pokračovat, protože jde o lidi, kteří utíkají, aby si zachránili život. Češi prokázali obrovskou solidaritu. "Jsem hrdý na svou zemi, na lidi, kteří tu žijí a kteří takto chtějí pomoci," zakončil Fiala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz