Zahraničí

Rusko se chystá odpojit od globálního internetu, oznámila televize

Rusko zahájilo aktivní přípravy na odpojení od globálního internetu, uvedla v neděli večer běloruská nezávislá televize Nexta s odvoláním na dokument ruského ministerstva pro digitální rozvoj. Nejpozději do pátku mají být všechny servery a domény přesunuty do ruské zóny.

Ruský cenzurní úřad už zablokoval přístup k sociálním sítím Facebooku a Twitteru. V neděli měla být v Rusku dokonce pozastavena sociální síť TikTok. A výraznou redukcí prošla také světová média. Ta, která Kreml vysloveně nezakázal, postupně začala stahovat ze země své novináře v reakci na informaci, že ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o trestní odpovědnosti.

Kvůli novele nyní hrozí až 15 let ve vězení za "dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě", za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Zákon tak prakticky znemožňuje zveřejňovat zprávy, které nevycházejí z oficiálních informací úřadů. Jinými slovy novináři mohou informovat o válce pouze tak, jak ji prezentuje Moskva. Tedy jako o "speciální vojenské operaci", která má za cíl osvobodit Ukrajince.

Související obsah

​​Nyní se však zdá, že se Rusko chystá zajít ještě dál. "Aktivně se připravuje na odpojení od globální internetové sítě. Nejpozději 11. března musí být všechny servery a domény převedeny do ruské zóny," upozornila večer televize Nexta. Zrušen má být veškerý zahraniční hosting webových stránek. Televize zveřejnila i kopii dokumentu ruského ministerstva pro digitální rozvoj, která má zprávu dokazovat.

Samotné ministerstvo už dříve upozornilo, že plánuje "odstávku". Vysvětlovalo to jako nezbytnou ochranu zdrojů před kybernetickými útoky a možností odpojení zvenčí. Tvrdilo ale, že odpojení Ruska od globálního internetu se nechystá," informoval ruský Kommersant.

Hackeři ze skupiny Anonymous se nabourali do ruského televizního vysílání a ukazovali obrázky z Ukrajiny: 

Pokud k odpojení dojde, Rusko zůstane ještě více izolované. Někteří lidé se nyní snaží informace z Ukrajiny dostat do země prostřednictvím recenzí, jiní se pokoušejí nabourat do ruských systémů. V neděli večer se dokonce objevila zpráva o tom, že hackerské skupině Anonymous se podařilo ovládnout některé ruské stanice a odvysílat tam záběry z Ukrajiny. Oficiálně zprávu ale ruské úřady nepotvrdily. Prohlášení hackerské skupiny však sdílel na sociálních sítích i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Ukrajina v mnoha oblastech nefunguje telefonní spojení ani internet (2/2022):

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz