Zahraničí

Z ruské tajné služby unikl dopis o válce. Nevypadá to pro Rusko dobře

Z ruské tajné služby unikl dopis o válce. Nevypadá to pro Rusko dobře
Hořící tank na Ukrajině | Zdroj: Twitter

Situace na Ukrajině se pro Rusko a ruskou armádu nevyvíjí nejlepším směrem. Kromě ztrát způsobených ukrajinskými vojáky musí největší země na světě čelit také masivním ekonomickým sankcím. Ruský opoziční server Gulagu.net na svých stránkách zveřejnil dopis, který měl napsat člen ruské tajné služby. Podle něj je na tom Rusko ještě hůře, než se zdá.

Ruský opoziční portál Gulagu.net na svých stránkách zveřejnil dopis, který má pocházet od agenta Federální služby bezpečnosti (FSB), ruské tajné služby. V tomto dopise whistleblower popisuje chaos, který má panovat nejen v ruské armádě, ale i ve vysokých politických kruzích.

Pravost dopisu bohužel nelze ověřit, bulharský investigativní novinář zaměřený na Rusko z portálu Bellingcat Christo Grozev se ale přiklání k tomu, že jde o pravý dopis. Pro autenticitu hovoří zejména důvěryhodný zdroj v podobě Gulagu.net a také délka dopisu. Padělky bývají kratší, protože čím delší text, tím větší riziko přešlapu usvědčujícího falzifikát.

Související obsah

Grozev také dopis ověřil u svých kontaktů ve FSB. "Ukázal jsem dopis svým dvěma (současným či minulým) kontaktům ve FSB, kteří neměli pochyb, že jej napsal jejich kolega," uvedl Grozev na twitteru. Sám ale přiznává, že si nebyl jeho pravostí zcela jistý, protože Ukrajina už v minulosti falšovala úniky informací z FSB ve snaze demoralizovat Rusko.

Celý dopis lze nalézt na facebookovém profilu člena Akademie věd ČR Jana Lukačeviče, který text přeložil do češtiny. Sám jej také doplnil o svůj vlastní komentář.

Tajné služby pod tlakem

Podle autora dopisu jsou ruské bezpečnostní složky pod ohromným tlakem. Osoby zodpovědné za invazi FSB vytýkají nepřesnost jejich analýz. V závěrech těchto analýz však muselo Rusko vždy vycházet v pozitivním světle. V opačném případě se agenti dočkali výslechů, proč nepracují lépe.

Autor dopisu uvádí příklad s analýzou pádu meteoritu na Rusko. "Zkoumáte efekty pádu a je vám řečeno, že to celé je jen hypotetické a že nemáte klást důraz na detaily, takže chápete, že smyslem reportu je, aby si to nějaký úředník mohl odškrtnout a závěry analýzy musí být pro Rusko pozitivní," stojí v dopise.

Agenti FSB museli vyhodnocovat také dopady ekonomických sankcí na Rusko. Ty se ale podle jeho slov neočekávaly, protože se nepředpokládalo, že by Rusko vstoupilo do války. "Kvůli tomu nemáme žádnou odpověď na sankce. Nikdo nevěděl, že taková válka bude, takže se na ty sankce nikdo nepřipravil," píše whistleblower.

Náš blitzkrieg se zhroutil

Ekonomické potíže Ruska jsou ale jen jednou stranou konfliktu. Autor dopisu upozorňuje také na vůdce Čečenců Razmana Kadyrova, který se dostal do střetu s FSB. Kadyrov službu obvinil z pomoci Ukrajincům, protože FSB podle jeho obvinění měla vyzradit nepříteli pozice jeho vojáků.

"Kadyrovův oddíl byl naprosto zdecimován ještě předtím, než měl šanci bojovat, a byl rozmetán na kusy. Nemám žádné indicie o tom, že by šlo o únik informací z FSB na Ukrajinu – ale nemohu tuto možnost zcela vyloučit," popisuje insider vývoj války pro čečenského vůdce.

Na frontě však trpí nejen Čečenci. Plánovaný rychlý útok nemá podle autora dopisu sílu ani organizaci potřebnou k vítězství. "Náš blitzkrieg se totálně zhroutil. Není možné splnit původní úkol. Pokud by Zelenského a jeho náměstky zajali během prvních 3 dnů, obsadili i všechny klíčové budovy a donutili je přečíst prohlášení o vzdání se, pak by se odpor nejspíš minimalizoval," přemítá údajně pracovník ruské tajné služby.

Související obsah

Ihned ale dodává, že toto by byl ideální vývoj, který však v žádném případě nenastal. I v takovém případě by Rusku vyvstalo neskutečné množství problémů s udržením Ukrajiny. Autor dopisu nevidí jako možné ani nastolení loutkové vlády, která by se Rusům mohla vzdát. Nikdo vhodný se k nim totiž na Ukrajině nehlásí.

Spolupracovat odmítla například proruská opoziční strana Pro život. "Nabízelo se přivést zpět Olega Tsaryova, ale proti němu jsou naši lidé v Rusku. A přivést zpátky Janukovyče? Ale jak?" vyjmenovává autor dopisu docházející politické možnosti. Zároveň dodává, že jakákoli Ruskem dosazená vláda by byla sesazená do deseti minut po odchodu vojsk.

Čas do června

Problémem by byla i samotná okupace. Rusko čelí silnému odporu Ukrajinců, jehož tlumení by si vyžadovalo neustálé vojenské nasazení. "I při minimálnímu odporu Ukrajinců bychom potřebovali přes 500 000 lidí. Velení, vojenská policie, kontrarozvědka, bezpečnost," vyjmenovává autor dopisu vše potřebné.

Dalším problémem, se kterým se potýká ruská armáda i její velení, je komunikace. Po prvních dvou dnech ztratilo vedení kontakt s hlavními divizemi. Z toho důvodu nemohou Rusové ani ověřit počty padlých nebo zajatých. "Celkový počet mrtvých je určitě v tisících, možná 10 000, možná 5 000 nebo možná jen 2 000," odhaduje autor dopisu.

Obavy vzbuzuje i obléhání měst, která mohou odolávat i roky. Za příklad dává autor dopisu válku v Jugoslávii, kdy bylo město Sarajevo obléháno téměř čtyři roky. Rusko ale podle něj tolik času nemá. "Náš podmíněný termín je červen. Podmíněný proto, že v červnu už v Rusku nebude žádná ekonomika – nic nezbude," předpovídá autor dopisu.

Jaderné zbraně na Ukrajině

Podle autora dopisu se snaží ruské tajné služby dělat vše pro to, aby svedly konflikt na Ukrajinu. "Ředitel ruské zahraniční rozvědky Naryškin a jeho SVR dělají vše proto, aby dokázali, že Ukrajina tajně vyráběla jaderné zbraně," popisuje dopis. Zároveň ale dodává, že to je nemožné. Vyrobit jadernou bombu v naprostém utajení totiž nelze kvůli nárokům, které tento proces vyžaduje.

Současný stav Ruska přirovnává autor dopisu k pozici Německa na konci druhé světové války. "V případě Ukrajiny jsme vyrazili sprintem, ale ukázalo se, že jsme se přihlásili na maraton," vysvětluje zpravodajec situaci Ruska.

Celý přeložený dopis si můžete přečíst v příspěvku Jana Lukačeviče zde:

Tisíce lidí kvůli válce dál hromadně opouštějí Ukrajinu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz